Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nedostatky reformy Policie ČR vzniklé při jejím projednávání - odstraněny

Senát 11. prosince 2008 odstranil nedostatky související s Reformou Policie České republiky, které vznikly v průběhu projednávání reformních zákonů. 

Díky tomu od 1. ledna 2009:

  • opět umožnil strážníkům měřit rychlost v obcích,
  • díky Czech POINTům zjednodušil řidičům přístup k informacím o stavu jejich bodového konta,
  • odstranil věcný nedostatek týkající se vyšetřování trestných činů příslušníků Policie České republiky.
     

Měření rychlosti strážníky

"Díky projednávání reformy policie v Poslanecké sněmovně a v Senátu, došlo k otevření tématu měření rychlosti městskými a obecními policiemi. Chci poděkovat těm, kteří stáli za otevřením této tematiky, neboť bouře, která se následně zvedla, zatřásla celou Českou republikou doslova a do písmene a otevřela velmi vášnivou polemiku, jaká má či nemá být role městských a obecních policií obecně. Stejně koncepčně jsme postupovali při definici potřeb reformy Policie ČR a jednotlivých dílčích změn a jsme připraveni postupovat tak i v diskusi nad další budoucností městských a obecních policií," sdělil Ivan Langer v Senátu.

Na základě diskuse, která proběhla v průběhu jednání Sněmovny, Ministerstvo vnitra předneslo kompromisní návrh, který mění současnou úpravu tak, že ji zapracovává do koncepce Reformy policie, vychází vstříc směrem k tzv. koordinačním dohodám a definuje nově postavení městských a obecních policií. Místa, kde policie bude měřit rychlost, budou určena na základě dohody a jednání mezi Policií ČR, obecní policií a samosprávou.
 

Ministr vnitra dále uvedl:

"Dochází k posílení spolupráce obecních, městských samospráv, městských policií a republikových policií a eliminujeme některé případy, ke kterým bohužel docházelo a dochází, tedy kdy namísto zvýšení bezpečnosti silničního provozu je možné vnímat činnost městských a obecních policií jako šikanu vůči řidičům."
 

Czech POINT - výpisy z registru řidičů

Od 1. ledna 2009 zjistí řidiči stav bodového konta z registru řidičů na všech kontaktních místech veřejné správy - Czech POINTech. V tuto chvíli je aktivních 2 938 pracovišť na obecních úřadech, České poště, u notářů, na Hospodářské komoře a zahraničních zastupitelstvích.

Jedná se o ověřený výstup z registru řidičů, při žádosti o výpis řidiči předloží doklad totožnosti a řidičský průkaz. Výpis bude zpoplatněn jako jiné ověřené výstupy z informačních systémů veřejné správy (kromě rejstříku trestů), tedy max. 100,- Kč za první stranu výstupu a max. 50,- korun za každou další stranu u samosprávních úřadů. Česká pošta a Hospodářská komora mají své tarify.
 

Trestné činy policistů

Během projednávání změnového zákona v Poslanecké sněmovně došlo k omezení možnosti Inspekce ministra vnitra, resp. státního zastupitelství vyšetřovat trestné činy policistů. Trestné činy policistů by vyšetřovali sami policisté. Sněmovna a Senát opět svěřily vyšetřování trestných činů příslušníků Policie České republiky státním zástupcům.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


12. prosince 2008

vytisknout  e-mailem