Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čechy a Moravu propojí vzpomínka na oběti nehod

V sobotu 8. listopadu 2008, tři měsíce po železničním neštěstí ve Studénce, proběhne v ČR vzpomínkový řetězec s názvem Spojeni osudem: ani v neštěstí nejsme sami. Připomene památku zemřelých, situaci zraněných a jejich rodin, statečnost pomáhajících s cílem podpořit vnímavost a solidaritu nás všech. 

EC 108 Comenius

Dobrovolníci povezou vlakem EC 108 Comenius mezi Ostravou a Prahou symbolické světlo. To předají účastníkům vzpomínkových setkání na nádražích v Olomouci, České Třebové a Praze. Vlak připomene neštěstí dlouhým zahoukáním při průjezdu Studénkou a při vjezdu do zmíněných stanic.
 

Studénka

Celodenní akce začne ve Studénce vzpomínkovým setkáním Zastavení naděje na místě, kde 8. srpna 2008 najel vlak EC 108 Comenius do spadlého mostu. Při nehodě nebo v jejím důsledku zemřelo osm lidí a sedm desítek lidí bylo zraněno.

Účastníci setkání se shromáždí v 10 hodin u Městského úřadu a poté se v průvodu přesunou na místo neštěstí. Organizátoři zde připomenou událost i nasazení lidí, kteří se účastnili záchranných prací i následné pomoci. Představí rovněž plán na vybudování pietního místa a ohlásí sbírku k tomuto účelu. Vystoupí také zástupce Konzulátu Polské republiky. Poté bude přečteno osm křestních jmen obětí a proběhne vzpomínkový akt se zapálením svíček. K osmi velkým zapáleným svícím budou moci všichni účastníci položit také své svíčky. Program doprovodí hudba flétnového souboru.

"Nechceme zapomenout. Chceme myslet na všechny, kterých se dotklo neštěstí ve Studénce i na jiných místech. A chceme poděkovat všem, kdo pomohli a nezapomínají," říká koordinátor vzpomínkové akce Martin Jániš.

Pro všechny zájemce pak od 12.00 hodin proběhne v prostorách Městského úřadu ve Studénce rozprava Zásah shůry: co člověk na to?, kterou povede psycholožka Bohumila Baštecká. "Chceme se sejít, abychom podpořili odvahu společně čelit nepřízni osudu a připravenost angažovat se pro druhé, abychom upevnili naději, že má smysl něco dělat a že i ztráty mohou časem dávat smysl," vysvětluje Bohumila Baštecká smysl setkání.
 

Průběh akce v jednotlivých zastávkách:

 • Olomouc: Nádražní rozhlas bude před příjezdem vlaku po 11. hodině informovat cestující o probíhající vzpomínkové akci. Dobrovolníci budou na nástupišti rozdávat cestujícím letáky. Po odjezdu vlaku ředitel Krajského centra osobní dopravy Olomouce Petr Holánek pronese krátký proslov a zapálí svíci v prostorách nádraží.

 • Česká Třebová: Informaci o probíhající vzpomínkové akci uslyší cestující v nádražním rozhlase a uvidí na informační tabuli před příjezdem vlaku po 12. hodině. Poté proběhne ve vestibulu krátký pietní akt se symbolickým zapálením svíce. Příchozí dostanou letáček s připomenutím neštěstí a smyslu vzpomínkového řetězce.

 • Praha: Také dojezd vlaku na Hlavní nádraží v Praze ve 14. hodin doprovodí vzpomínkový akt se zapalováním svící a minutou ticha na nástupišti. Prahu se Studénkou propojí i projekce fotografií z dopoledního setkání ve Studénce, která bude probíhat v odbavovací hale. Následně se přítomní z nástupiště odeberou do vládního salonku na veřejnou rozpravu s názvem Odvaha čelit neštěstí. Při ní budou s občany diskutovat odborníci i lidé, kteří se s vážnou dopravní nehodou osobně setkali

 • Chrast u Chrudimi: Celý den vyvrcholí v 16 hodin Koncertem na památku obětí dopravních nehod v kostele Nejsvětější Trojice v Chrasti u Chrudimi. Zazní při něm Requeim W. A. Mozarta. Účinkovat bude Komorní filharmonie Pardubice, Kühnův smíšený sbor a slovem doprovodí Alfred Strejček. Místní si tak připomenou tragickou událost z května tohoto roku: ve čtvrtek 22. 5. 2008 vjel na náměstí 26letý řidič pod vlivem drogy na chodník a zabil tam 28letou ženu a jejího 3letého syna.
   

Akci připravují desítky dobrovolníků z Psychosociálního intervenčního týmu, Krizového centra Ostrava, Českého sdružení obětí dopravních nehod, sdružení Rafae, Městského úřadu v Chrasti, Dopravního vzdělávacího institutu, Federace strojvůdců ČR, humanitární organizace ADRA, Charity ČR a dalších.
 

Tiskoví mluvčí akce:

 • Karel Šimr, koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu, tiskový mluvčí akce za Čechy: 739 244 774
 • Lukáš Humpl, mluvčí Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje, tiskový mluvčí akce za Moravu: 722 548 840
 • Tiskový mluvčí za Moravu bude k dispozici pro zástupce medií na místě konání akce ve Studénce třicet minut před začátkem akce a po celou dobu jejího průběhu. Na ostatních místech je možné se před začátkem akce a po jejím skončení spojit s místními koordinátory:
  • Studénka: Martin Jániš, 732 651 981
  • Olomouc: Svatka Adámková, 721 161 556 a Andrea Šlauerová, 603 804 426
  • Česká Třebová: Miroslav Doležel, 737 774 309
  • Praha: Jaroslav Kolafa, 603 554 785
  • Chrast: Vítězslav Vurst, 731 157 473
    

Tiskové zprávy a doprovodné soubory ke stažení na http://pit-cr.info

  


6. listopadu 2008

vytisknout  e-mailem