Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

MEDEVAC

Další vyléčené děti se vrací domů. 

V rámci pokračující realizace humanitárního programu MEDEVAC v Afghánistánu, jehož gestorem je Ministerstvo vnitra ČR, odlétají vojenským leteckým speciálem AČR v pátek dne 10. října 2008 v 06:00 hod. z letiště v Pardubicích dvě afghánské děti se svým doprovodem, které se v ČR podrobily léčbě v rámci humanitárního programu MEDEVAC.

Abdullah.jpg Abdullah.jpg Muzhgan.jpg Muzhgan.jpg Osmiletá Muzhgan a sedmiletý Abdullah podstoupili úspěšné operace vrozených srdečních vad v Dětském kardiocentru Fakultní nemocnice v Motole a absolvovali rekonvalescentní léčbu v Olivově dětské léčebně v Říčanech.

Tyto dvě afghánské děti byly do humanitárního programu MEDEVAC vybrány expertním týmem lékařů z Ústřední vojenské nemocnice Praha a z Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole, kteří byli počátkem prosince loňského roku vysláni Ministerstvem vnitra ČR do vojenské polní nemocnice AČR v Kábulu, aby se tam podíleli na výběru dětských pacientů z Afghánistánu vhodných pro transport do ČR za účelem podstoupení léčby.

V rámci pokračující realizace humanitárního programu MEDEVAC v Afghánistánu Ministerstvo vnitra ČR uskuteční ve spolupráci s AČR převoz dalších dvou vybraných afghánských dětí do ČR, které podstoupí korekci vrozených srdečních vad v Dětském kardiocentru Fakultní nemocnice v Motole. Tyto děti budou i se svým doprovodem do ČR přepraveny vojenským leteckým speciálem AČR v sobotu dne 11. října 2008 ve 14:00 hod. na letiště v Pardubicích.

Sedmiletá Mariam a pětiletý Romal budou i se svým doprovodem bezprostředně po svém příletu do ČR převezeny sanitním vozem do Fakultní nemocnice v Motole, kde se podrobí vstupnímu karanténnímu vyšetření.

Humanitární program MEDEVAC, jehož pokračování bylo schváleno vládou ČR a jehož realizace je zajišťována Ministerstvem vnitra ČR v úzké spolupráci s resorty ministerstev obrany a zdravotnictví, je určen pro vážně nemocné pacienty (převážně děti) z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, pro které je za stávajících okolností nutná lékařská péče v jejich domovině nedostupná. Vláda na jeho letošní pokračování uvolnila finanční částku ve výši 5 milionů korun.

Dosavadní bilance humanitárního programu MEDEVAC činí za léta 1993 až 2008 celkem 122 transportovaných a v ČR léčených pacientů (většinou dětí) z oblastí postižených válkou či přírodními katastrofami jako je Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čečensko, Irák, Pákistán a Afghánistán.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


9. října 2008

Odkazy do noveho okna

Abdullah

Abdullah 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem