Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Do ČR se podařilo evakuovat ukrajinského hasiče s těžkým válečným zraněním. Léčbu mu poskytne Fakultní nemocnice Olomouc

Ministerstvo vnitra zkoordinovalo další evakuaci z válečné Ukrajiny. V rámci zdravotně-humanitárního programu MEDEVAC se na léčení do Česka podařilo dopravit ukrajinského hasiče, který stoupl na minu. 

 

Ve Fakultní nemocnici Olomouc probíhá ode dneška léčba 28letého hasiče z Kyjeva, který v březnu stoupl na minu. Do Česka, konkrétně na letiště Brno-Tuřany, byl po amputaci nohy dopraven pomocí Ukrajinské státní služby pro mimořádné události. Cílem našich lékařů bude mimo jiné léčba tržných ran a otevřené zlomeniny druhé končetiny. Převoz z Brna do Olomouce zajistila sama nemocnice.

„Evakuace z válečné oblasti je vždy komplikovaná. V tomto případě ale nebylo co řešit. Profesionální hasič s válečným zraněním u nás dostane péči, kterou by na Ukrajině mít nemohl. Proto děkuji všem, kteří se na evakuaci podíleli,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Na evakuaci se kromě FN Olomouc a Ukrajinské státní služby pro mimořádné situace podílel také Český červený kříž a jeho ukrajinský protějšek.

První evakuace

Už na konci března se do Česka podařilo díky programu MEDEVAC evakuovat z Ukrajiny 18měsíční holčičku, která utrpěla popáleniny na 60 % těla a na Ukrajině jí nebylo možné kvůli válce poskytnout náročnou péči. Do rukou českých lékařů se dostala v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Převoz proběhl za asistence Armády ČR a zastupitelského úřadu ve Varšavě, zdravotní péče je koordinována s Ministerstvem zdravotnictví, Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze.

MEDEVAC je vládní zdravotně-humanitární program, který koordinuje Ministerstvo vnitra ve spolupráci s dalšími partnery. Podrobné informace ke zdravotnické pomoci Ukrajině od začátku války najdete zde a zde.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Print  E-mail