Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česko pomáhá Ukrajině i v rámci humanitárních programů MEDEVAC a Pomoc na místě

Zdravotnický materiál na ošetření popálenin po bombových útocích, obvazy, gázy, termodeky nebo např. nouzové balíčky pro šití ran. Ministerstvo vnitra (MV) urychleně reaguje na aktuální potřeby zdravotnického materiálu, o který Ukrajina žádá v souvislosti s ruskou agresí. 

V rámci zdravotně-humanitárního programu MEDEVAC už Ukrajina získala čtyři balíčky zdravotnického materiálu. Dvě zásilky jsme prostřednictvím partnerů dovezli přímo na Ukrajinu, třetí si převzala ukrajinská ambasáda a čtvrtý balíček dovezou na místo hasiči v nejbližších dnech. Kromě toho MV daruje 25 milionů z programu Pomoc na místě Mezinárodnímu výboru Červeného kříže, který pomoc využije k zajištění nezbytné zdravotnické podpory a lékařské péče na území Ukrajiny. „Lékaři na Ukrajině pracují v podmínkách, které si nedokážeme představit. Beru jako naši povinnost dovézt jim až na místo zdravotnický materiál, který jim pomůže zachraňovat životy. Děkuji všem, kteří nám pomáhají,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že v pomoci bude Česko pokračovat i dále. Pomoc koordinuje Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví, fakultními nemocnicemi, Českým červeným křížem a hasiči.

V první zásilce, kterou na Ukrajinu dovezl Český červený kříž, byl zdravotnický materiál na ošetření popálenin po bombových útocích. Pomoc za 1,6 mil. Kč získalo popáleninové centrum ve Lvově, odkud se bude část nákladu distribuovat i do dalších nemocnic, které ošetřují popálené v důsledku bombových útoků. Dodávku sestavili čeští specialisté na popáleniny z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na základě spolupráce s ukrajinskými lékaři.

Stejnou hodnotu měl balíček sestavený pro kyjevskou nemocnici. Pomoc obsahující obvazy, gázu či chirurgické šicí materiály připravilo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole. Kamion s pomocí na Ukrajinu opět dovezl Český červený kříž.

Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole byl sestaven i další balíček, a to na základě seznamu od ukrajinské ambasády. Jeho součástí jsou jehly, kanyly, termodeky nebo nouzové balíčky pro šití ran v hodnotě 300 000 Kč. Tuto pomoc si převzala přímo ukrajinská ambasáda v Praze.

Další akutní pomoc MEDEVAC je sestavena na žádost Ministerstva zdravotnictví ve spolupráci s hasiči. Jde o 2 868 krevních vaků v hodnotě 600 000 Kč, kterou na Ukrajinu přepraví hasiči. V plánu je ještě další zásilka s 3 000 vaky.

Pomoc na místě

Pomoc míří na Ukrajinu i díky programu MV Pomoc na místě. Ministerstvo vnitra okamžitě zareagovalo na výzvu Mezinárodního výboru Červeného kříže a poskytne mu 25 mil. Kč na zajištění nezbytné zdravotnické podpory a lékařské péče na území Ukrajiny. Mezinárodní červený kříž je jednou z mála mezinárodních organizací, která i nadále v zemi působí.

Dalšími 25 mil. Kč pro UNHCR jsme pomohli ukrajinským ženám a dětem, které se ocitly v kritické situaci v Moldavsku. To se jako malá sousední země nezvládá postarat o základní potřeby tak velkého množství občanů Ukrajiny, kteří tam od začátku války utekli. Podle UNHCR je nezbytně nutné kritickou situaci v zemi stabilizovat.

Finance vláda nově vyčlenila speciálně na řešení humanitární situace vzniklé válkou na Ukrajině. Plánované aktivity obou programů na letošní rok tak nebudou nijak omezeny. Podrobné informace k oběma programům naleznete zde.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem