Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa 6 / 2014

Vyšlo 27. 3. 2014 

Obálka 6 / 2014

  
Zpravodajství
Vláda: Vznikly dva nové vládní výbory

Téma
Ochrana lidských práv jako zásadní princip
Zuzana Pacinová
Spojení legislativy a lidských práv, dvou oblastí, které má ministr Jiří Dienstbier ve své gesci, se již nyní odráží v Plánu legislativních prací vlády. Příkladem plánovaného aktivního zapojení do tvorby legislativy mohou být zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu, zákon o celostátním referendu, o veřejném ochránci práv či antidiskriminační zákon.

Koordinace a kooperace, to je oč tu běží
Jolana Blažíčková
O významu dalšího profesního vzdělávání pro jednotlivce i společnost již dnes neexistují pochyby. Jeho účastníci se musí rychle a efektivně přizpůsobovat novým podmínkám.

Třicet devět dní Richarda Brabce ve funkci
Zuzana Pacinová
Za více než měsíc se podle vlastních slov na židli ministra životního prostředí příliš neohřál. Richard Brabec se vydal do jámy lvové – na Šumavu i do Moravskoslezského kraje, absolvoval jednání ministrů životního prostředí v Bruselu i schůzku s eurokomisařem pro životní prostředí Janezem Potočnikem.

Virtuálně, mobilně a na sociálních sítích
Účastníků soutěže Zlatý erb jsme se zeptali, na jaké elektronické služby se v poslední době zaměřili, jaké inovace na stránkách či ve službách, reagující na současné trendy v informačních technologiích, se jim osvědčily a zda chystají nějaký zajímavý webový projekt či změnu stránek do budoucna.
 
Jak jsou na tom města a obce?
Jiří Průša
Ve Zlatém erbu je již druhým rokem jako jedno ze soutěžních kritérií zařazena Podpora IPv6 a DNSSEC, jehož hodnocení má na starosti sdružení CZ.NIC. Vedle podpory nových technologií v rámci samosprávy sleduje zařazení tohoto kritéria rovněž naplňování strategie Digitální Česko 2.0 i evropské strategie Digitální agenda pro Evropu.

Rozhovor
MMS i klikací rozpočet
Markéta Bartušová, tajemnice Magistrátu města Hradec Králové
Elektronizace „úřadování“ je mnohem vstřícnější nejen pro klienty, ale i pro úředníky. Mnoho procesů se díky tomu zrychlilo a svým způsobem s sebou nese tento způsob modernizace i úspory, například menší spotřebu papíru při použití elektronické úřední desky. Je však potřeba mít na mysli, že i elektronizace obnáší nutné náklady na údržbu i aktualizace, bez kterých se úřad, pokud chce být součástí moderní veřejné správy, neobejde.

Téma
Rozvoj e-governmentu a vzácná návštěva z Bruselu
Prokop Konopa
V kongresovém centru Aldis v Hradci Králové se ve dnech 7.–8. dubna uskuteční již 17. ročník tradiční konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS), kterou už více než desetiletí doprovází mezinárodní konference V4DIS.

Víra, naděje a láska přinášejí skutečná řešení
Zuzana Pacinová
Když pásy okupačních tanků vzaly v roce 1968 naděje na změnu, následný vývoj postupně ničil studentské talenty i mravní hodnoty ve společnosti. Až v listopadu 1989 se opět prolnuly ideály studentů s jejich předchůdci z let 1939, 1948 a 1956, kteří vzdorovali nacismu a později komunismu.

Na reSITE se Praha potká s New Yorkem, Londýnem nebo Rotterdamem
Matěj Šišolák
Vylidňování center, intenzita automobilové dopravy, rozšiřování sociálně vyčleněných míst, privatizace veřejných prostor či úbytek zeleně. Je mnoho témat, která mohou sdílet megapole typu New Yorku či Londýna s Prahou i menšími městy v České republice.

Konzultace
Aktuální údaje o obyvatelích
Odbor správních činností Ministerstva vnitra
Ministerstvo vnitra připravilo společně se Správou základních registrů službu, umožňující hromadný výdej údajů z registru obyvatel a z agendového informačního systému evidence obyvatel. Služba je určena zejména pro ty úřady, které nemají zaregistrovaný svůj agendový informační systém.

Nový občanský zákoník úplně pro všechny
Jiří Reichl
Kniha s názvem Nový občanský zákoník úplně pro všechny, která se v březnu objevila na pultech knihkupectví, je určena právním laikům. Snaží se přeložit text paragrafů nového občanského zákoníku do běžné řeči. Novinky ukazuje na příkladech ze života.

Vyplatí se knihovna?
Lenka Hanzlíková
O tom, že knihovna je nepostradatelná instituce, nepochybuje žádný čtenář. O tom, že by knihovnu mohl postrádat, protože to je položka v rozpočtu, který potřebuje seškrtat, zauvažuje čas od času každý zřizovatel. Jak se daňovým poplatníkům vyplácí investice do instituce a veřejných služeb, které z podstaty negenerují žádný ekonomický zisk?
 
Zahraničí
Proměny vstřícnosti k cizincům
Evropská komise představila starostům zprávu o integraci mobilních občanů Unie v šesti městech.
 
Ohrožená železnice?
Výsledky nedávného průzkumu Eurobarometru ukázaly, že k tomu, aby byla železnice oblíbenějším dopravním prostředkem, musí být dostupnější.
 
Projekt
Webový aligátor – In flagranti: Dynamika
Jiří Chum
Ani ten nejjednodušší místní film nesmí diváky nudit.

 
 

 

 
 
isss2014_468.gif

 

vytisknout  e-mailem