Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa č. 16 / 2013

Vyšlo 15. 8. 2013 

 

Obalka16 / 2013

Pozvánka
V rámci Týdne komunikace osob se sluchovým postižením můžete navštívit divadelní představení  Čtyři dohody – kniha moudrosti starých toltéků, které je simultánně tlumočené do českého znakového jazyka a také je zajištěn simultánní přepis mluvené češtiny. On-line přepis bude také k dispozici ve čtyřech termínech (22., 24., 26. a 29. září) u komentovaných prohlídek v Botanické zahradě hl. m. Prahy.
 
Zpravodajství
Vláda: Kulturní projekty, evropské fondy a přesun pravomocí
Úřad práce pomáhá krajům i obcím
Vědecké nápady získají finance z EU
 
Anketa s hejtmany
Hejtmanů jsme se zeptali: Jakým způsobem informační technologie proměnily způsob vedení krizového řízení? Jaké prostředky se vám nejvíce osvědčují pro komunikaci s obcemi či veřejností? Plánujete nějaké novinky, případně vnímáte potřebu iniciace změny na centrální úrovni? Připravuje kraj v současnosti ve spolupráci s obcemi opatření pro předcházení opakovaným záplavám?
 
Téma
Nová Základní pravidla pro zpracování archiválií
Michal Wanner
Letos byla vydána Základní pravidla pro zpracování archiválií. Co přinášejí pro každodenní praxi archivářů a badatelů?
 
Dobrá praxe
O krok blíž ke zkrocení Divoké Orlice
Jiří Dytrt
Město Žamberk v podhůří Orlických hor si jeho návštěvníci, ať už turisté nebo zájemci o četné místní kulturní aktivity, s povodněmi obvykle nespojují. Historický střed i převážná část nové zástavby totiž leží na terénní plošině vysoko nad korytem Divoké Orlice a mimo dosah povodňového nebezpečí. Místní však vědí své – povodňové nebezpečí se týká značné části města.
 
Interní audit a majetkové účasti
Josef Bečvář
Sledujme, jak se využívá efektivního řízení nástrojů kontroly hospodaření zřízených a založených právnických osob v podmínkách statutárního města.
 
Rozhovor
Milan Řihošek, odbor bezpečnosti a krizového řízení Krajského úřadu Plzeňského kraje
Máme vytvořený facebookový účet pro krizové řízení. Přes sociální sítě se informace získávají velice rychle. Na druhou stranu máme komunikaci s obcemi s rozšířenou působností tak kvalitní, že jsme tyto prostředky brali spíše jako podpůrnou informaci. Jinak je tomu s portálem. Speciální stránku k povodním jsme měli už v roce 2002 a velmi se nám osvědčila. Web Plzeňského kraje prošel nyní rekonstrukcí. Uživatel se prokliknutím odkazu krizové řízení dostane na stránky, které jsou očištěny od různých dalších informací, jakými jsou přehled kulturních akcí a různé odkazy.
 
Konzultace
Existuje účinná obrana proti povodním?
Alena Bauerová, David Pithart, Jan Dušek
Stále častější výskyt povodní v posledních desetiletích nás nutí zkoumat, jaké jsou příčiny extrémních povodní, jak ovlivnit jejich průběh a jak zabránit jejich ničivým důsledkům.
 
Opomenuté písemnosti
Michaela Fedrová
Fikce doručení může nastat i v případě doručování na adresu ohlašovny.
 
Zahraničí
Nic nového pod sluncem
Jiří Zukal
Eurostat, Statistický úřad Evropské unie se sídlem v Lucemburku, vydal zprávu, ve které předběžně porovnává jednotlivé členské státy Evropské unie podle jejich hospodářské vyspělosti.
 
Bašćanska ploča
Zuzana Pacinová
Deska z Bašky, první zpráva vytesaná do kamene hlaholským písmem kolem roku 1100, byla nalezena v opatství sv. Lucie, v dnešní obci Jurandvor nedaleko městečka Baška na chorvatském ostrově Krk.
 
e-servis
Prázdninová štafeta
Do 31. srpna se mohou mladí lidé do osmnácti let zúčastnit velkého soutěžního putování po turistických zajímavostech Plzeňského kraje – Prázdninové štafety.
 
Webový aligátor
Jiří Chum
První dojem budí naději vzletu, další zjištění ji relativizují.
 
Historie
České a moravské pivovary (67)
Pivo v harrachovské péči
Pavel Jákl
Pivovar na severu skončil v padesátých letech minulého století.
 
Zemské cesty
Přes řeku do stínu stromů
Jiří Chum
Mosty, které překonávají vodní toky, jsou také významnými technickými památkami a výraznými prvky dotvářejícími krajinu.

 

vytisknout  e-mailem