Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Webový aligátor: In flagranti – Starty

První dojem budí naději vzletu, další zjištění ji relativizují.
 
Stránky města Vimperk (7 696 obyvatel, Šumava, Jihočeský kraj) upoutají na úvodní stránce členitostí a barevným laděním. Vodorovné menu se člení do kategorií Město Vimperk, Městský úřad, Turistika, volný čas a Životní prostředí. Kategorii Životní prostředí zpracovává příslušný odbor úřadu. Má vlastní aktuality, mapy, fotogalerii a dokonce slovník pojmů. Například rubrika Život ve Vimperku se věnuje jak městskému arboretu, tak odpadům, mobiliáři a květinové soutěži. Další ze zmíněných kategorií se zaměřila na turistiku a volný čas. Opět je vše přehledně uspořádáno, k obvyklým informacím se přidávají i specializované. Kategorie Město nás od historie, symbolů a památek vede k zastupitelům. Z rubriky Informace pro občany se zájemce dostane například k vyhláškám a nařízením, i ke strategickému plánu. Zbývá teď ještě kategorie Městský úřad. Uvozuje ji tajemník s fotografií a základními informacemi, dozvíme se o správním obvodě, odborech úřadu, objevíme neproniknutelné organizační schéma. Velmi pěkné stránky, jen někdy komplikované navracení o úroveň zpět.
 
Oficiální webové stránky města Vysoké Mýto (12 470 obyvatel, Pardubicko, Pardubický kraj) mají přímo esteticky příkladnou úvodní stránku. Jako východisko k informacím používá pouze levý sloupec, ve kterém je soustředěno třináct barevně odlišených kategorií. Klikneme-li na kteroukoli z nich, rozbalí se v levém sloupci roletka s velmi podrobnou sestavou rubrik. Překvapí nás, že vše o městě z hlediska jeho veřejné správy je soustředěno do kategorie Městský úřad se sedmi rubrikami. Název to není nejšťastnější, volení představitelé by měli být vedeni od něho odděleně. Zastavme se u rubriky Orgány a organizace, v níž je první podrubrikou opět Městský úřad, což je matoucí. Odbory jsou pojednány tradičně, s popisem činností a funkcí i kontaktními maily. Starosta na fotografii a tři lakonické doprovodné řádky, podobně stroze jsou představeni ostatní volení představitel i orgány zastupitelstva a rady, organizační složky, příspěvkové organizace a organizace s účastí města. Rubrika Informace soustřeďuje povinné údaje, usnesení zastupitelstva i rady, vyhlášky a nařízení. Všechno na tom webu vlastně je, ale po pěkné úvodní stránce přijde zklamání. Jako by ten web připravila rozdvojená duše. Vše, co se týká života ve městě, to je dotýkané člověčinou. Na představení radnice se možná webmaster napil octa. Výsledek po obsahové stránce hanět nelze, vizuálně je mdlý. Škoda. Abychom byli spravedliví, oceňme informace o územním plánování či o práci s rozpočtem, jakož i Projekty města. Cesta k ideálu zůstává naznačena v samotném startu tohoto webu.
 
Město Vizovice (4 714 obyvatel, Valašsko, Zlínský kraj) má pěknou úvodní stránku, byť je odvozena ze šablony. Horní vodorovný pruh nabízí kalendář akcí, kontakty, bezplatnou inzerci a RSS, pod pěticí obrázků je druhý pruh s možností odskoků na úřední desku či mapu stránek. Pravý sloupec nabídne fotografie starosty a místostarostky, přístup k e-službám úřadu, kontaktní adresu, radniční noviny a rychlé odkazy. Těžiště přístupů k informacím je soustředěno v levém sloupci. Člení se do devatenácti kategorií, opět si neodpustíme poznámku, že některé by měly být přesunuty alespoň o úroveň níže. Místní samospráva je kategorie s osmnácti rubrikami. Zastupitelé jsou představeni stroze, bez fotografií, mailů či životopisů. Přehledně uspořádány jsou rovněž vyhlášky, směrnice a předpisy. Kde je však proslulá valašská tvořivost a humor? Úřad města má kontakty členěné podle odborů, přehledné a interaktivní. Pěkný je barevný plánek úřadu, škoda, že není provázaný s jeho odbory. A proč nelze proklikávat organizační strukturu, to už vůbec nechápeme. Weby v této sestavě patří spíše k nadprůměrným. Oceňme, že se snaží vymanit z přívalu šablon, ale po nadějném úvodním nadechnutí napjaté plachty zplihnou a lodice websitů se kolébají při výjezdu z přístavu. Bez invence, bez odvahy, jak je ostatně zvykem v této zakřiknuté zemi.
 
Jiří Chum


Resumé:

Z pěti možných bodů získávají Vimperk 4 body, Vysoké Mýto 3 body, Vizovice 3 body.

 

vytisknout  e-mailem