Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Michaela Musilová z jihlavského Centra humanitární pomoci se stala první držitelkou národní Ceny za DOBROvolnictví

Ministerstvo vnitra (MV) udělilo novou Cenu za DOBROvolnictví. V kategorii dobrovolník cenu získala Michaela Musilová za pomoc ukrajinským uprchlíkům i českým občanům v hmotné nouzi. V kategorii organizace MV ocenilo Dobrovolnické centrum ADRA České Budějovice. 

Pomohla stovkám lidí. Michaela Musilová z Kraje Vysočina se jako dlouholetá dobrovolnice zapojila do pomoci lidem v nouzi, kteří kvůli ruské agresi utekli z Ukrajiny. Kromě zajištění potravin pro uprchlíky nebo prostor pro jejich ubytování hrála důležitou roli při prosazení vzniku Centra humanitární pomoci v Jihlavě. To se stalo důležitým místem pro organizování přednášek, ale hlavně pro předávání humanitární pomoci ukrajinským uprchlíkům i českým občanům v hmotné nouzi. Za to, že pomohla stovkám lidí, jí komise sestavená MV udělila hlavní cenu v kategorii dobrovolník v rámci prvního ročníku národní Ceny za DOBROvolnictví za rok 2023. Ceny si ocenění převzali dnes, 29. listopadu 2023, na konferenci „Zapojení dobrovolníků při společném řešení mimořádných událostí velkého rozsahu“.

„Zdravá společnost se projevuje i tím, že lidé jsou ochotní pomáhat druhým bez nároku na odměnu. Jsem hrdý, že v Česku je takových lidí hodně a že jim i touto cestou mohu poděkovat. Právě díky jejich pomoci jsme mimořádné události jako tornádo na Moravě, Covid-19 nebo krizi způsobenou ruskou agresí na Ukrajině zvládli tak dobře,“ ocenil přínos dobrovolníků ředitel odboru prevence kriminality MV Michal Barbořík.

V kategorii dobrovolnická organizace je hlavním oceněným Dobrovolnické centrum ADRA České Budějovice z Jihočeského kraje jako hlavní partner města při vybudování Ukrajinského komunitního centra „Nadija“. Centrum se věnuje materiální pomoci při ubytování či spolupráci s potravinovou bankou, v poslední době zejména důležitým jazykově-vzdělávacím a integračním aktivitám.

Udílení nové národní Ceny za DOBROvolnictví schválila na návrh MV vláda letos v září. Cílem resortu vnitra bude každý rok na návrh regionů ocenit ty osoby a organizace, které v konkrétním roce významně pomáhají druhým. Tématem prvního ročníku cen byla dobrovolnická pomoc v souvislosti se zvládáním dopadů uprchlické vlny související s invazí Ruské federace na Ukrajinu. Komise vybírala hlavní oceněné z nominací zaslaných regionálními dobrovolnickými centry či krajskými úřady. Ocenění nicméně získali všichni nominovaní. V kategorii dobrovolník bylo nominováno 13 osob, v kategorii dobrovolnická organizace 12.

Role dobrovolníků
Dnešní konference MV se kromě pomoci dobrovolníků při mimořádných událostech věnovala také návrhu historicky první Koncepce rozvoje dobrovolnictví v České republice, kterou se bude vláda zabývat v roce 2024. Už dnes totiž dle výzkumů přinášejí aktivity dobrovolníku v Česku společnosti přínos přes 30 miliard korun ročně. Koncepce proto definuje cíle a konkrétní opatření, která povedou k dalšímu rozvinutí potenciálu dobrovolnictví v Česku, zlepšení koordinace nabídky a poptávky po dobrovolnicích a dobrovolnických příležitostech, profesionalizaci koordinace dobrovolnictví i k větší informovanosti o dobrovolnictví a jeho zvýšené propagaci.


Klára Dlubalová
odbor komunikace Ministerstva vnitra

Links to new window

Michaela Musilová

Michaela Musilová 

View larger image

Predavani cen 1

Predavani cen 1 

View larger image

Predavani cen 2

Predavani cen 2 

View larger image

Predavani cen 3

Predavani cen 3 

View larger image

Predavani cen 4

Predavani cen 4 

View larger image

Predavani cen 5

Predavani cen 5 

View larger image

Predavani cen 6

Predavani cen 6 

View larger image

Predavani cen 7

Predavani cen 7 

View larger image

Print  E-mail