Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Podpis memoranda o rozvoji programu MEDEVAC i dohoda o zamezení dvojího zdanění. Vít Rakušan navštívil Rwandu

Vít Rakušan ve Rwandě jednal s prezidentem země, zahájil další fázi spolupráce v oblasti zdravotní péče a zúčastnil se podpisu důležité dohody o zamezení dvojího zdanění. Uctil také památku obětí genocidy. 

Pracovní cesta 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana do Afriky pokračovala od 2. do 5. května 2023 ve Rwandě. Také zde ho jako vicepremiéra zastupujícího zájmy Česka přijal prezident země. S prezidentem Paulem Kagamem jednal o možné budoucí užší spolupráci  obou zemí a o migraci.

Zásadním bodem návštěvy byl rozvoj zdravotně-humanitárního programu MEDEVAC. Vládní program Ministerstva vnitra pomáhá Rwandě od podzimu loňského roku. Vít Rakušan zahájil další fázi naší pomoci podpisem memoranda o spolupráci mezi Českem a Rwandou v oblasti zdravotnictví. Naši odborníci spolu s Ministerstvem zdravotnictví Rwandy vytvořili plán lékařské pomoci šitý na míru přímo Rwandě. „I díky podpisu memoranda letos plánujeme spolupráci v oborech traumatologie, gynekologie a plastické chirurgie. Děkuji odborníkům z fakultních nemocnic Bulovka, Královské Vinohrady a Všeobecné fakultní nemocnice za jejich pomoc, protože jde o pomoc především pro ty, kteří si ji sami nemohou dovolit,“ uvedl Rakušan. V současné době MEDEVAC v rámci Afriky působí v Ghaně, Rwandě, Senegalu a Zambii. Vít Rakušan také ve Rwandě navštívil památník genocidy a vyjádřil úctu až milionu obětí, které před 29 lety přišly o život při masovém etnickém vraždění.

 Skutečnost, že se spolupráce mezi Českem a Rwandou stále a úspěšně rozvíjí, dokládá i dohoda o zamezení dvojího zdanění, kterou za Česko během jednání ministra vnitra s rwandským ministrem zahraničí podepsal náš velvyslanec ve Rwandě. Kromě ministra zahraničí jednal Vít Rakušan také s ministrem obrany, financí, vnitra nebo generálním inspektorem policie. Mezi tématy byly bezpečnostní výzvy, migrace i obchodní příležitosti. Ve Rwandě také Vít Rakušan ocenil, že země podpořila rezoluce Valného shromáždění OSN odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu.

 Senegal, Ghana, Rwanda

Pracovní cesta delegace Víta Rakušana po Africe začala 27. dubna v Senegalu (více zde), pokračovala v Ghaně (další info zde) a končí právě ve Rwandě. „Cesta ukázala několik zásadních věcí. Česko má v Africe skvělou pověst jako země, která zde pomáhá a je dobrým obchodním partnerem. Stejně tak byli představitelé Senegalu, Ghany i Rwandy rádi, že o Africe jen nemluvíme na evropských fórech, ale přijeli jsme za nimi jednat osobně,“ dodal Vít Rakušan. Během pracovní cesty po třech afrických zemích Vít Rakušan jako vicepremiér jednal se dvěma prezidenty a jedním viceprezidentem, ministry vnitra, zahraničí, obrany nebo třeba zdravotnictví. „Afriku jsme před 15 lety nesmyslně opustili a přenechali ji Rusku a Číně. Moje cesta ukázala, že aktivity Česka na tomto kontinentu mají smysl a jsou vítané,“ doplnil Vít Rakušan. Hlavními tématy pracovní cesty po afrických zemích byla diskuse s partnery o rozvoji další spolupráce mimo jiné v oblasti bezpečnosti a migrace, podpora místního zdravotnictví a rozvoj spolupráce např. v oblasti medicínského či bezpečnostního podnikání.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru  komunikace

Print  E-mail