Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Ochrana proti online šíření teroristického obsahu. Vláda schválila návrh reagující na nařízení platné v celé EU

Vláda schválila návrh zákona proti šíření teroristického obsahu online, který do českého práva převádí nařízení EU. Poskytovatelé hostingových služeb dle něj musejí na základě příkazu policie odstranit konkrétní veřejně přístupný teroristický obsah. Platformy i jejich uživatelé se budou moci bránit u soudu. 

Podle práva EU musí poskytovatel hostingových služeb na výzvu obvykle do jedné hodiny stáhnout veřejně přístupný teroristický obsah. Jde o hostingové služby, které online zpřístupňují veřejnosti obsah od uživatelů. Většina z nich umožňuje ukládání a sdílení souborů, nařízení EU se však týká i sociálních sítí a diskusních fór. Český zákon se drží toho, co požaduje právo EU, a nestanoví žádné povinnosti ani sankce navíc.

„Chápeme, že i když u nás k šíření teroristického obsahu online dochází jen výjimečně, v některých státech EU je situace jiná. Proto v souladu s nařízením EU nastavujeme taková opatření, aby se u nás nemohly online šířit například přenosy teroristických útoků, které jiné státy EU ze svých platforem odstranily,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Nařízení cílí pouze na teroristický obsah, typicky např. na šíření záznamu teroristických útoků nebo třeba džihádistických poprav. Jde tedy o veřejný, nikoli soukromý obsah, který podporuje teroristy a jehož šíření může být už dnes trestné. „Respektujeme svobodu projevu, stažení se nemůže týkat například klasického zpravodajství nebo vědeckých studií,“ dodal ministr vnitra.

Návrh stanovuje, že stažení obsahu nařizuje policie, dohled nad opatřeními na straně platforem a případné udělování sankcí bude mít na starosti Český telekomunikační úřad. Vzhledem k tomu, že nařízení platí v celé EU, bude rolí Ministerstva vnitra přezkoumávat příkazy k odstranění adresované našim hostingovým službám z jiných členských států.

Hostingové služby nebudou mít obecnou povinnost teroristický obsah aktivně vyhledávat. Pokud tomu však nebudou bránit přesně stanovené objektivní důvody, musí konkrétní obsah odstranit zpravidla do jedné hodiny. Prvnímu příkazu k odstranění však musí předcházet informace poskytovateli o pravidlech a lhůtách, a to 12 hodin před vydáním příkazu. Služby i uživatelé budou mít navíc možnost se proti odstranění bránit u soudu. Český telekomunikační úřad však bude moci za porušení nařízení EU ukládat napomenutí či pokuty až do výše 200 tisíc Kč.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Print  E-mail