Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Vít Rakušan vyčká na prověření policejních zákroků kontrolními orgány

Ministr vnitra Vít Rakušan se dnes, 8. srpna 2022, sešel s policejním prezidentem genmjr. Martinem Vondráškem. Na schůzce byl informován o postupech, které Policie ČR přijala, aby se předešlo konfliktním situacím během shromáždění. Ministr vnitra zároveň vyčká na zhodnocení zásahů Generální inspekcí bezpečnostních sborů a vnitřním šetřením policie, první závěry by měly být do konce tohoto týdne. 

Ministr vnitra ocenil postup policejního prezidenta ve věci prověřování nedávných zákroků Policie České republiky na veřejných shromážděních. Událostmi se z iniciativy policejního prezidenta ihned začal zabývat Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia, resp. Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Policie jako celek funguje dobře, naprostou většinu shromáždění, kterých je nyní velké množství, zvládá bez jakéhokoliv problému. Nelze však zavírat oči nad situacemi, které ve společnosti vyvolávají pochybnosti,“ uvedl Vít Rakušan s tím, že ale počká na výsledky šetření kontrolních orgánů. První závěry by měly být k dispozici do konce tohoto týdne a budou představeny veřejnosti.

Ministr vnitra rovněž vyzval občany i politiky ke zklidnění situace během předvolebních mítinků, které se budou konat v souvislosti s komunálními i prezidentskými volbami. „Chtěl bych všechny požádat, aby politické mítinky probíhaly demokratickou formou bez fyzického násilí,“ uvedl Rakušan.

Během schůzky se zároveň ministr vnitra seznámil s postupy, které Policie ČR přijala, aby se konfliktním situacím do budoucna předcházelo. Patří mezi ně mimo jiné i jednodenní zdokonalovací školení pro policejní velitele, na kterém se budou podílet zástupci odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ČR jako gestora zákona o právu shromažďovacím. Více informací naleznete v tiskové zprávě Policie ČR.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Print  E-mail