Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Česká republika postupně přebírá od Francie otěže předsednictví

Dnes, 10. června 2022, se v Lucemburku konalo poslední setkání ministrů vnitra za francouzského předsednictví. Ministr vnitra Vít Rakušan poděkoval Francii za odvedenou práci a představil priority České republiky. 

 

Jednání Smíšeného výboru, Rady pro spravedlnost a vnitřní věci a také Schengenské rady, takový byl program ministra vnitra Víta Rakušana v rámci dnešní pracovní cesty do Lucemburku. Z pohledu České republiky šlo o významný den, jednalo se o poslední setkání unijních ministrů vnitra za francouzského předsednictví. Už 1. července totiž přebírá otěže předsednictví v Radě EU právě Česká republika.

„Rád bych Francii poděkoval, odvedli v oblasti vnitřních věcí velký kus práce a rozhodně máme na co navazovat. Všechny kolegy ministry jsem dnes seznámil s programem našeho předsednictví a pozval je na zasedání, které se v Praze uskuteční přibližně za měsíc,“ uvedl Vít Rakušan. Neformálního setkání ministrů vnitra, které proběhne 11. července 2022, se ve zvláštním bloku zúčastní i ministři vnitra Moldavska a Ukrajiny.

Zásadním tématem českého předsednictví v Radě EU budou dopady válečného konfliktu na Ukrajině a s tím související spolupráci se zeměmi v evropském sousedství. Česká republika se také zaměří na další posilování vnitřní bezpečnosti, jedním z klíčových témat bude zefektivnění boje proti sexuálnímu zneužívání dětí. Českou prioritou je i další posílení bezpečnosti vnějších hranic, reforma Schengenu či pokračování v diskusi o budoucí podobě azylové a migrační politiky.

Na dnešním setkání ministři jednali například o situaci v schengenském prostoru na základě první Zprávy o stavu Schengenu, návrhu směrnice o výměně informací mezi donucovacími orgány, která by měla dále zlepšit evropskou policejní spolupráci, nebo dalším směřování agentury Frontex.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Print  E-mail