Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Komisařka Johansson ocenila náš systém krajských asistenčních center a přislíbila další pomoc EU nejpostiženějším zemím

Do Česka přijela komisařka Evropské komise pro vnitřní věci Ylva Johansson. S ministrem vnitra Vítem Rakušanem navštívila Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v pražském Kongresovém centru a jednala o pomoci EU zemím pod největším migračním tlakem. 

Ylva Johansson se dnes, 8. dubna 2022, seznámila s naším systémem registrace a pomoci Ukrajincům, kteří k nám utekli před ruskou agresí. Koordinaci mezi státem, regiony, občanskou společností a nevládními organizacemi ocenila jako vynikající a efektivní. Doslova uvedla, že Česko na sebe může být za svou bezprecedentní reakci a pomoc pyšné.

Následovalo bilaterální jednání na Ministerstvu vnitra, mimo jiné i o pomoci EU zemím, které jsou vystaveny největšímu náporu válečných uprchlíků. Ministr vnitra Vít Rakušan komisařku Johansson informoval, že ČR je pod stejným migračním tlakem jako země přímo sousedící s Ukrajinou. Ylva Johansson uvedla, že země s největším počtem uprchlíků musejí dostat patřičnou podporu.

„Děkuji paní eurokomisařce, že si udělala čas a přijela se podívat, jak situaci zvládáme. Oceňuji její roli při zvládání krize i pomoc Evropské komise. Vnímáme jasný signál, že komise má zájem finančně podporovat země pod největším tlakem, mezi které patří i Česko,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Současně ocenil jednotu EU a efektivní spolupráci států sedmadvacítky i zapojení Evropské komise. Oba politici se také shodli, že válečné zločiny a jejich viníci musejí být potrestáni.

Česká republika už k dnešnímu dni poskytla dočasnou ochranu 271 828 lidem, kteří utekli před Putinovou válkou. V naprosté většině jde o ženy a děti a v přepočtu na obyvatele je to nejvíc z celé EU. Celkem už je v ČR přes 300 tis. uprchlíků, což jsou asi 3 % naší populace.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Print  E-mail