Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Čeští lékaři pomohli válečným uprchlíkům v Jordánsku

Čtyřčlenný lékařský tým dětských kardiochirurgů z pražské Fakultní nemocnice v Motole se dnes, 20. listopadu 2014, vrátil po deseti dnech zpět do Prahy. Lékaři odletěli v rámci programu MEDEVAC do jordánské metropole Ammánu pomáhat především dětem a uprchlíkům ze sousední, občanskou válkou zmítané Sýrie. Během této doby lékaři ve spolupráci s místními lékaři z nemocnice Al Khalidi Medical Center úspěšně odoperovali 10 dětských pacientů s vrozenými srdečními vadami. 

 

„Jsem rád, že můžeme pomáhat lidem, kteří by z různých důvodů ve své zemi nedostali adekvátní lékařskou péči. Program MEDEVAC dokazuje, že nám není lhostejná situace pacientů v zemích zasažených válečným konfliktem a snažíme se jim maximálně pomoci,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.
Koncem listopadu na práci kardiochirurgů navážou další dva týmy, složené z předních odborníků na ortopedii a plastickou chirurgii, a to opět z nemocnice v Motole a také z Nemocnice na Bulovce.
 
Vyslání tří specializovaných lékařských týmů do Jordánska navazuje na aktivity programu MEDEVAC, které byly v regionu v rozmezí let 2012–2013 již úspěšně realizovány. V České republice se v této době léčilo celkem 12 syrských pacientů a v říjnu 2013 byl vyslán do jordánského Ammánu český lékařský tým, který vyšetřil 30 syrských a jordánských dětí s vrozenými srdečními vadami, z nichž 6 na místě operoval.
 
Program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel MEDEVAC je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, kterým není možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Program zajišťuje Ministerstvo vnitra v úzké spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem zahraničních věcí. Od roku 1993 se v rámci programu MEDEVAC léčilo celkem 204 pacientů (převážně dětí).
 

Celková bilance programu MEDEVAC 1993 – září 2014

Celkem transportováno a v ČR léčeno 204 pacientů
Bosna a Hercegovina, válečná zranění a jiná onemocnění 17
Kosovo, dospělí (srdeční vady, nefrologie) 6
Kosovo, děti (srdeční vady) 34
Irák, nekardiologické diagnózy 4
Irák, srdeční vady 38
Čečensko, neurologie 1
Pákistán (fraktury, rozštěpy, srdeční vady, hypospadie) 10
Afghánistán, srdeční vady

11

Afghánistán, popáleniny   1
Afghánistán, ortopedie   2
Kambodža, srdeční vady 7
Libye, srdeční vady   7
Libye, dospělí (válečná zranění) 10
Myanmar/Barma, srdeční vady 3
Sýrie, děti 6
Sýrie, dospělí (válečná zranění)  8
Ukrajina (válečná zranění)  39

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations
 

Print  E-mail