Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Parádní web: Má komunikace u obcí zelenou?

Přinášíme první hodnocení v soutěži Parádní web. Karel Ferschmann, který měl na starosti kritérium dění v obci a komunikaci, se rozhodl prověřit schopnost obcí komunikovat s občany praktickým testováním.
 
Karel Ferschmann: Pro zjištění kvality komunikace jsem provedl test rychlosti reakce, a to tak, že z emailové adresy zřízené na Seznamu s fiktivním jménem Vít Zlatý jsem zaslal stejnou otázku na adresu, která je uvedena na webových stránkách soutěžících obcí. Vybíral jsem kontakty s nekonkrétní osobou, to znamená adresy na titulní stránce webů, začínající na info@, posta@, podatelna@, obec@, a podobně. Otázka byla slušně položena, s patřičným oslovením, otázkou, poděkováním za odpověď a uvedením jména a příjmení tazatele. Tady musím jednoznačně konstatovat, že (a to není nic nového) lepší komunikace je s menšími obcemi, než s velkými městy, a to přesto, že systém přijímání emailové pošty u měst je více propracovaný, byť se posléze ukazuje, je také jednak jak pomalý, tak i složitý a komplikovaný. Mám na mysli to, že u menších obcí přistane dotaz v PC u starosty, či u jeho zástupce, případně u nějaké jejich administrativní pracovnice, takže ve výsledcích testu jsou časy u obcí nesrovnatelně rychlejší, než u měst a větších obcí. Celkově lze konstatovat, že odpověď přišla pouze od šedesáti procent dotázaných subjektů, což se domnívám, že je poměrně malé procento. Je velká škoda, že zpětná vazba stojí na okraji zájmu některých obcí a měst. Komunikace s občany by měla mít zelenou. Na obce byl zaslán tento dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda uvažujete o přijetí vyhlášky, která by alespoň v neděli zakázala používání sekaček a křovinořezů, protože zanedlouho ten rambajz zase začne a je to už o nervy. Člověk si sem přijede trochu odpočinout a aby si dával špunty do uší. Děkuju za odpověď. S pozdravem Vít Zlatý.
 
Vybírám ze zajímavých odpovědí:
  • Zatím o takovéto vyhlášce neuvažujeme, protože si myslíme, že naši občané dodržují nedělní klid i bez takovéhoto nařízení. Záleží ovšem na každém jednotlivci.
  • Na návrhu obecně závazné vyhlášky, která by ve vybraných dnech a hodinách zakázala hlučné činnosti, v současnosti pracuje zastupitel XY.
  • Pokud je nám známo, nikdo takovéhoto jména u nás nemovitost nevlastní. Je možné, že jste si spletl obec. My vyhlášku schválenou máme.
  • Na základě stížností občanů na hluk ve dnech pracovního klidu Zastupitelstvo obce schválilo Obecně závaznou vyhlášku č.3/2012 o regulaci hlučných činností, platí od 5. Října 2012 a zakazuje v neděli a ve svátek používání hlučných strojů a zařízení.
  • Žádnou vyhlášku, která by omezovala činnost občanů v neděli nepřipravujeme. To by se musela omezit i sklizeň obilí, či další zemědělské práce. Ty jsou prováděny bez ohledu na dny v týdnu a to od rána do večera a jejich hlučnost daleko převyšuje hluk sekaček či křovinořezů. Jsme zatím vesnice se vším všudy a ne rekreační oblast.
Obec Neplachovice odpověděla za hodinu, Libina za dvě a půl hodiny, Novosedlice za tři hodiny, Lukavice za čtyři hodiny, Jindřichovice za dvacet hodin, Černá v Pošumaví za jeden den, Telnice za šest dní, Bělov, Čížkov, Dolní Třebonín, Hodslavice a Vikýřovice neodpověděly vůbec.
Na obce s přenesenou působností a obce s rozšířenou působností byl zaslán tento dotaz: Dobrý den, budete už konečně něco dělat s používáním pyrotechniky a dělbuchů v nočních hodinách? Už je to nemožný, každou chvíli, když kdokoliv cokoliv slaví, budí nás v noci rány za ranou. Volat pořád policii je zbytečný, stejně nic nevyšetří. Měla by to nějak řešit radnice. Dřív si to nikdo nedovolil. Děkuji za odpověď. S pozdravem Vít Zlatý.
 
Následuje výběr ze zajímavých odpovědí:
  • Vzhledem k tomu, že používání zábavné pyrotechniky není v rozporu s žádným zákonem, není proto její používání zakázáno, ani nijak omezeno. Pokud se toto děje po dvaadvacáté hodině, jedná se o rušení nočního klidu. Případně se věc dá řešit jako znečištění veřejného prostranství, pokud osoba po sobě nepořádek neuklidí.
  • Z vašeho e-mailu není zřejmé, kdy a kde k používání pyrotechniky dochází. Nicméně váš podnět je ojedinělý. Dále vám nabízím možnost se sejít a prokonzultovat tuto situaci.
  • K vašemu podnětu, který jste dne 23. října 2012 zaslal na úřad v XY sděluji, že velice ráda si s vámi o tomto problému pohovořím osobně. Proto si vás dovoluji pozvat na úřad dne…
Klášterec nad Ohří odpověděl za dva dny, Heřmanův Městec za osm dní, Česká Skalice za deset dní, Kopidlno za čtrnáct dní, Duchcov a Hrádek nad Nisou neodpověděly. U obcí s rozšířenou působností byla situace následující: Bílovec za třiadvacet hodin, Dvůr Králové za sedm dní, Most za třináct dní, od České Lípy a Kroměříže nepřišla žádná odpověď.

 

Print  E-mail