Česká republika poskytuje azyl kubánskému politickému vězni
Dne 26. října 2010 přiletěl na Ruzyňské letiště v Praze Ronaldo Jiménez Pozada, politický vězeň z Kuby, se čtyřmi rodinnými příslušníky. Česká republika je země, která dbá o osud lidí zasazujících se o lidská práva a demokratizační procesy na Kubě. Proto bylo rozhodnuto pětičlenné rodině poskytnout azyl, který jim umožní plně se začlenit do demokratické společnosti v České republice. Těmto lidem, kteří se ocitli v ohrožení života a zdraví, kteří byli oběťmi nelidského zacházení a pravděpodobně psychického i fyzického mučení tak dáme šanci na nový způsob života ve svobodné společnosti.
"Česká republika dlouhodobě sleduje stav lidských práv na Kubě a podporuje demokratizační procesy na Kubě. Proto se také rozhodla nabídnout svou pomoc i propouštěným kubánským vězňům," uvedl ministr vnitra Radek John.
V červenci letošního roku informovala kubánská vláda, že propustí 52 politických vězňů. Rada Evropské unie pro zahraniční věci se touto otázkou na svém červencovém zasedání dále zabývala. Místopředseda vlády Karel Schwarzenberg poté prohlásil, že Česká republika je připravena poskytnout azyl až deseti osobám, tedy propuštěným politickým vězňům a jejich rodinným příslušníkům. Ministerstvo vnitra, které je zodpovědné za otázky řízení o azylu, vstupu a pobytu cizinců na území České republiky a integrace, tedy poskytlo politickému vězni a jejich rodinným příslušníkům bez prodlení azyl dle zákona o azylu.
Česká republika je tak druhou zemí EU a čtvrtou zemí obecně (po Španělsku, USA a Chile), která propuštěné politické vězně z Kuby přijala.
Politický vězeň i jeho rodinní příslušníci byli hned po příletu ubytováni a v následujících dnech je čeká několik zdravotních vyšetření.
Ministerstvo vnitra následně zajistí:
- komplexní zdravotní prohlídky a případné psychiatrické či psychologické vyšetření těchto osob ihned po příletu do České republiky a zajistí následnou odbornou péči na potřebné úrovni,
- kvalitní a důstojné ubytování,
- kulturně-orientační a jazykové kurzy,
- přístup dětí k veřejnému vzdělávacímu systému - pokračování povinné školní docházky,
- vhodnou asistenci v běžném životě - komunikace s úřady a okolím, sociální asistence,
- kvalitní a dostupné tlumočení a překlady,
- dostatečné materiální podmínky přijetí.
Jiří Reichl
ředitel odboru a tiskový mluvčí