Osobní doklady
Užitečné informace o vydávání občanských průkazů a cestovních pasů
- Pracoviště MV pro vyřízení dokladů vydávaných pouze ve zkrácených lhůtách
- Občanské průkazy
- Poučení pro držitele občanského průkazu
- Upozornění pro občany před turistickou sezónou
- Cestovní doklady
- Poučení pro držitele cestovního pasu
- Poučení pro držitele občanského průkazu
- Cestovní doklady k cestám do Evropské unie
- Platné osobní doklady
- Podpis držitele v občanských průkazech a cestovních dokladech
- Cestování na občanský průkaz
- Kontaktní adresy pracovišť obecních úřadů obcí s rozšířenou působností vydávajících občanské průkazy
- Ztráta občanského průkazu
- Výměna občanského průkazu při pobytu v cizině
- Nejčastější dotazy a odpovědi
- Zpracování osobních údajů
- Poskytnutí digitálního zpracování podoby držitele občanského průkazu po jeho úmrtí z evidence občanských průkazů
Ztráta občanského průkazu / Co dělat při ztrátě nebo odcizení občanského průkazu?
1. neprodleně ohlásit ztrátu nebo odcizení občanského průkazu:
- kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy), v Praze kterémukoliv úřadu městské části Praha 1 až 22,
- ztrátu nebo odcizení občanského průkazu lze ohlásit také Policii České republiky.
Tyto orgány hned zavedou údaje o ztrátě nebo odcizení občanského průkazu do informačního systému evidence občanských průkazů. Následně jsou čísla těchto občanských průkazů zveřejněna na webových stránkách Ministerstva vnitra v databázi neplatných dokladů, v Schengenském informačním systému a v databázi Interpolu tak, aby se předešlo zneužití občanského průkazu.
Ztrátu nebo odcizení dokladu neoznamujte Ministerstvu vnitra. Ministerstvo vnitra není příslušné k zavádění těchto údajů do informačního systému, pouze zveřejňuje údaje o ztrátě nebo odcizení dokladu v databázi neplatných dokladů na internetových stránkách. Tyto údaje však již musí být v informačním systému zavedeny.
Výjimkou je případ, kdy u Ministerstva vnitra žádáte o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů nebo v pracovních dnech do 24 hodin. Pouze v tomto případě můžete ohlásit ztrátu nebo odcizení občanského průkazu u Ministerstva vnitra při podání žádosti o vydání občanského průkazu.
Pokud došlo ke ztrátě či odcizení v zahraničí je občan povinen ohlásit tuto skutečnost zastupitelskému úřadu.
Ztrátu nebo odcizení občanského průkazu může ohlásit za držitele občanského průkazu také jeho zmocněnec, kterému držitel občanského průkazu udělil k tomuto účelu zvláštní plnou moc se svým úředně ověřeným podpisem.
Ohlášením ztráty nebo odcizení skončí platnost občanského průkazu.
Nalezený občanský průkaz musíte odevzdat a nemůžete jej používat. Neodevzdání občanského průkazu, u něhož byla ohlášena ztráta nebo odcizení, je přestupkem.
2. požádat o nový občanský průkaz
Máte povinnost požádat o nový občanský průkaz do 15 dnů po ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu (vybírá se správní poplatek 200,- Kč); při podání žádosti o nový občanský průkaz budete muset prokázat totožnost (např. cestovním pasem, řidičským průkazem, rodným listem)
Lhůta pro vydání občanského průkazu je 30 dnů. Občanský průkaz lze vydat za správní poplatek také ve zkrácených lhůtách, a to v pracovních dnech do 24 hodin nebo do 5 pracovních dnů.
Požádat o vydání nového občanského průkazu můžete u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností (příslušnost pro vydání občanského průkazu se již neřídí místem trvalého pobytu). Občanské průkazy ve zkrácených lhůtách vydává také Ministerstvo vnitra.
Pokud je váš občanský průkaz v databázi neplatných dokladů a nehlásili jste jeho ztrátu ani odcizení, nemusí se jednat o chybný údaj. Neplatný může být občanský průkaz i z důvodu zrušení trvalého pobytu. (Ohlašovna může ve správním řízení zrušit trvalý pobyt na návrh oprávněné osoby, pokud občan nemá žádné užívací právo k bytu nebo domu, a zároveň se tam nezdržuje).