Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Digitalizace migračních agend: V Praze proběhlo setkání ředitelů evropských migračních úřadů

V gesci Ministerstva vnitra se v Praze 9.–10. dubna 2024 uskutečnilo zasedání řídícího výboru organizace GDISC. Hlavním tématem této Konference generálních ředitelů imigračních služeb byla digitalizace v oblasti migrace, včetně sdílení vybraných praxí a zkušeností ČR a dalších států. 

Akce s podtitulem „Beyond borders: Building a digitalized migration authority“ proběhla v prostorách Nové galerie Pražského hradu a zúčastnili se jí představitelé 11 členských států GDISC, zpravidla na úrovni generálních ředitelů migračních úřadů a jejich zástupců, i pověřená generální ředitelka Evropské komise pro migraci a vnitřní věci. Za Ministerstvo vnitra vystoupila ředitelka odboru azylové a migrační politiky Pavla Novotná, která mimo jiné představila plánovaný přechod na nový integrovaný cizinecký agendový systém.

„Ministerstvo vnitra pro správu cizineckých agend ještě dnes využívá informační systémy koncepčně spadající do minulého století. Namísto rozvoje stávajících řešení jsme se proto rozhodli hlouběji revidovat celkové řízení cizineckých agend. Souběžně pracujeme na legislativních změnách a novém informačním systému, které společně umožní téměř úplnou digitalizaci, automatizaci a zjednodušení procesů pro klienty, úředníky i další účastníky řízení,“ uvedla ředitelka Novotná.

Česká republika je jednou z prvních zemí, které připravují digitalizaci cizineckých agend v podobném rozsahu. Jak přitom vyplynulo z panelové diskuse odborníků pro oblast IT z Česka, Nizozemska a Německa, digitalizace v maximální možné míře je v tuto chvíli žádoucí s ohledem na rostoucí význam i rozsah migračních agend a s tím související potřebu jejich zefektivnění. Odborníci zároveň varovali před konkrétními riziky, jimž je při digitalizaci nezbytné důsledně předcházet.

Zasedáním v Praze, jež zahrnovalo i státy, které nejsou členy EU, oslavila organizace GDISC 20. výročí svého založení. Při této příležitosti se členové řídícího výboru shodli, že se GDISC etablovalo jako velmi přínosná platforma, v jejímž rámci mají možnost projednávat společné i specifické výzvy v oblasti migrace. Další zasedání řídícího výboru GDISC, které bude spojeno s výroční konferencí organizace, proběhne na podzim letošního roku v polském Gdaňsku.

Adam Rözler 
odbor komunikace Ministerstva vnitra

Odkazy do noveho okna

f_01.jpg

f_01.jpg 

Detailní náhled

f_02.jpg

f_02.jpg 

Detailní náhled

f_03.jpg

f_03.jpg 

Detailní náhled

f_04.jpg

f_04.jpg 

Detailní náhled

f_05.jpg

f_05.jpg 

Detailní náhled

f_06.jpg

f_06.jpg 

Detailní náhled

f_07.jpg

f_07.jpg 

Detailní náhled

f_08.jpg

f_08.jpg 

Detailní náhled

f_09.jpg

f_09.jpg 

Detailní náhled

f_10.jpg

f_10.jpg 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem