Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ekonomicky soběstační ukrajinští uprchlíci získají možnost se dlouhodobě usadit v České republice

Ministerstvo vnitra dnes, 3. dubna 2024, představilo legislativní návrh tzv. Lex Ukrajina 7. Jednou z hlavních změn, které novela přináší, je možnost pro ekonomicky soběstačné ukrajinské uprchlíky získat po splnění podmínek pobytové oprávnění v podobě zvláštního dlouhodobého pobytu. Toto oprávnění nenahrazuje režim dočasné ochrany, který bude pokračovat dál. Ukrajinských uprchlíků je nyní v České republice 338 736. Vyplývá to z dat po ukončení procesu registrací v souvislosti s prodloužením dočasné ochrany. 

Ministerstvo vnitra připravilo novelu zákona Lex Ukrajina, která míří do meziresortního připomínkového řízení. Ta umožní ukrajinským uprchlíkům, kteří nepotřebují pomoc státu a jsou na něm ekonomicky nezávislí, vystoupit ze statusu dočasné ochrany a získat běžný pobytový status podle zákona o pobytu cizinců ve formě dlouhodobého pobytu. Novinka se týká primárně těch ukrajinských uprchlíků, kteří se chtějí v České republice dlouhodobě usadit.

„Režim dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky bude fungovat i nadále. Někteří z nich u nás chtějí žít dlouhodobě a získat jasnou perspektivu. Proto nabízíme ekonomicky aktivním uprchlíkům z Ukrajiny možnost získat dlouhodobý pobyt podobný tomu, jaký mají ostatní cizinci ze třetích zemí,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že zaměstnavatelé budou moci lépe využít jejich potenciálu, což se pozitivně odrazí v příjmech státního rozpočtu i důchodového a zdravotního systému. Ukrajinští uprchlíci pak budou moci lépe plánovat svoji budoucnost a dále se začleňovat do české společnosti. Současně ale pobytový status uprchlíky nijak neomezuje, aby se po skončení války případně vrátili na Ukrajinu.

Možnost přechodu z dočasné ochrany do dlouhodobého pobytu se bude týkat pouze těch ukrajinských uprchlíků, kteří splní předem dané podmínky. Těmi hlavními jsou minimální délka pobytu v ČR na dočasnou ochranu v délce dvou let, ekonomická nezávislost a bezúhonnost. Většinu podmínek bude ověřovat přímo Ministerstvo vnitra pomocí dat získaných z informačních systémů. Postup tak bude velmi jednoduchý a bude podobný procesu elektronické registrace k prodloužení dočasné ochrany.

Ukrajinští uprchlíci, kteří nevyužijí možnost získat dlouhodobý pobyt nebo nesplní dané podmínky, budou moci i nadále využívat institut dočasné ochrany. Ten je na evropské úrovni časově omezen do března 2025 a o dalším postupu bude Evropská unie jednat ve druhém čtvrtletí 2024. Jako pravděpodobné se přitom jeví jeho další prodloužení. I proto se museli jeho držitelé v České republice do 15. března 2024 zaregistrovat pro jeho prodloužení, což učinilo 320 tisíc lidí. Celkem je nyní na území 338 736 držitelů dočasné ochrany. Z ekonomicky aktivních osob tvoří 61 % ženy a 39 % muži, dětí do 18 let je 26 % a seniorů 4 %. Z celkového počtu téměř 600 tisíc dočasných ochran vydaných od začátku invaze zanikla již polovina.

Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
3. 4. 2024

vytisknout  e-mailem