Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čeští lékaři díky programu MEDEVAC pomáhají i na Ukrajině. Za týden odoperují desítky pacientů

Tři chirurgové a jeden anesteziolog. Lékaři z Fakultní nemocnice Brno začali působit v rámci programu MEDEVAC na Ukrajině. V nemocnici ve Lvově pomohou těm, kteří kvůli válce nemají přístup ke zdravotní péči nebo se jim adekvátní odborné péče nedostává. Podle plánu by měli do pátku odoperovat až dvě desítky pacientů. Jde o první lékařskou misi programu MEDEVAC na Ukrajině. 

Ve dnech 28. 7. – 5. 8. se za účasti čtyřčlenného lékařského týmu z Fakultní nemocnice Brno uskuteční první lékařská mise programu MEDEVAC. Jedná se o operační misi ve specializaci popáleniny a plastická chirurgie. Dnes, tj. 31. července 2023, začali lékaři operovat první z pacientů. Zaměří se zejména na komplikovaná zranění způsobená válečným konfliktem na Ukrajině, a pacientům tak umožní návrat k důstojnějšímu životu.

I když na Ukrajině stále probíhá válka, pomáháme s obnovou infrastruktury i služeb pro lidi, jak jen to jde. Chceme, aby se situace v zemi stabilizovala co nejdříve. I proto jsme na Ukrajinu vyslali tým lékařů, kteří pomohou obětem války nebo těm, kteří se kvůli válce ke zdravotní péči nedostanou,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že se nejedná o první pomoc ministerstva na Ukrajině. Program MEDEVAC ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a Českým červeným křížem se krátce po vypuknutí konfliktu zapojil do cílené pomoci ukrajinským popáleninovým centrům. Díky tomu jsme Ukrajině dodali speciální zdravotnický materiál v hodnotě cca 2 milionů korun. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem obrany jsme v březnu 2022 do České republiky transportovali kriticky popálenou holčičku. Šlo o první transport takto popáleného dítěte do země EU. Lékařům se ji podařilo zachránit a holčička se zahojená a v dobrém fyzickém stavu o pár měsíců později vrátila zpět domů.

Zdravotně-humanitární program MEDEVAC tvoří spolu s programem Pomoc na místě humanitární a asistenční opatření Ministerstva vnitra na pomoc zemím s velkými uprchlickými populacemi a zemím, které čelí značným migračním tlakům. Rozpočet obou programů pro pomoc Ukrajině čítá pro rok 2023 dohromady 120 milionů korun.

Klára Dlubalová
odbor  komunikace

vytisknout  e-mailem