Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zavřete okna, zamkněte dveře. Přichází Evropský den proti vloupání

Česko si opět připomíná Evropský den proti vloupání. Ministerstvo vnitra proto spolu s policií přichází s novými videospoty upozorňujícími na možnosti, které lidé k zabezpečení domácnosti mají. Základní sdělení je, že zabezpečit majetek nemusí být vůbec drahé. 

Nedejte lupičům ani minutu. Právě tolik totiž stačí pachatelům k vloupání do vašeho domu či bytu. Ti prostě jen narazí na okno, které majitelé místo klasického zavření nechali „zavřené“ na tzv. mikroventilaci. Ministerstvo vnitra a policie proto přicházejí s videokampaní „Zabezpečte se!“, která připomíná základní pravidla zabezpečení objektů. Se správným zabezpečením domácnosti můžete začít třeba dnes, 21. června 2023, na Evropský den proti vloupání.

Nové videospoty Ministerstva vnitra a policie shrnují, že kromě kamer, alarmů nebo třeba světelných senzorů je možné domácnost zabezpečit i mnoha dalšími, levnými a efektivními způsoby. Mezi ně např. patří správně zamknuté vchodové dveře, zavřená okna, žaluzie, které při odjezdu na dovolenou necháte vytažené nebo to, že během dovolené nebudete lákat zloděje sdílením fotek na sociálních sítích. Stále totiž platí, že v Česku dojde téměř k deseti vloupáním do bytů či domů denně. Přitom aby člověka při návratu z dovolené nečekalo nepříjemné překvapení, stačí často dodržovat právě základní pravidla.

I když se to může zdát banální, základem dobře zabezpečené domácnosti jsou zamknuté vstupní i balkonové dveře a správně zavřená okna. Zabouchnuté, ale nezamčené vchodové dveře totiž otevřou zloději za méně než pět sekund. Tato opatření jsou nejen účinná, ale také nic nestojí,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že právě přes špatně zavřené dveře a okna se pachatelé do obydlí dostávají nejčastěji. „Udělejte si čas a pusťte si naše videospoty. Možná vás překvapí, co je možné pro zabezpečení domova udělat. A rozhodně nejde jen o dodržení známého pravidla, že klíče pod rohožku nepatří,“ dodává ministr vnitra. Videospoty Ministerstva vnitra najdete spolu s videospotem Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN) zde.

Další informace k zabezpečení objektů jsou dostupné zde na webových stránkách Ministerstva vnitra Stop vloupání i na stránkách policie. Ministerstvo vnitra také spolupracovalo na vzniku nového katalogu doporučených výrobků k účinné ochraně osob a majetku v rezidenčních a komerčních objektech (zde).
Klára Dlubalová
odbor komunikace

vytisknout  e-mailem