Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Úspěch nejen pro Česko. EU našla přístup pro zvládnutí migrace. Základem bude solidarita bez povinných kvót

Žádné povinné kvóty na přijímání migrantů, solidární finanční pomoc nejvíce zasaženým členským zemím a důsledná kontrola na vnějších hranicích Evropské unie. Na takovém řešení reformy migrační politiky EU našly shodu členské státy na včerejším jednání ministrů vnitra. Vzhledem k množství přijatých uprchlíků z Ukrajiny bude Česko z nutnosti přispívat dočasně vyjmuto. 

Členské státy EU se včera, 8. června 2023, po dlouhém jednání dohodly na zásadních bodech migračního paktu, tedy nutné reformy migrační politiky EU. Základ tohoto společného řešení položila během svého předsednictví Česká republika a prosazovala ho i včera v rámci předsednického tria s Francií a Švédskem. Hlavní princip dohody říká, že se žádné povinné kvóty nezavádí. Principem číslo dvě je pak solidární finanční pomoc migrací nejvíce zasaženým členským zemím. Zůstává tedy na členských státech, které řešení pomoci zvolí. Dohodu za Českou republiku vyjednal ministr vnitra Vít Rakušan. Teď přijde na řadu vyjednávání s Evropským parlamentem.
„Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím, kterou Česko prostřednictvím programů Ministerstva vnitra dlouhodobě realizuje,“ vysvětluje ministr vnitra Vít Rakušan a připomíná programy České republiky Pomoc na místě a MEDEVAC, kterými pomáháme přímo tam, kde to má největší smysl.

Na základě včerejší ministrem vnitra vyjednané dohody bude navíc Česká republika ze systému povinné solidarity dočasně vyjmuta, a to z důvodu velkého množství přijatých uprchlíků před válkou z Ukrajiny, kterým Česko solidárně poskytuje dočasnou ochranu. „Tím se nám od EU dostává další uznání za naši práci. Od komisařky Ylvy Johansson jsem navíc v souvislosti s naším zapojením do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny získal příslib další finanční pomoci pro Česko,“ dodává Vít Rakušan.

Důležitým výsledkem jednání je také přijetí povinné hraniční procedury, která povede k lepšímu zabezpečení hranic EU před nelegální migrací a k rychlejšímu vracení těchto osob.

Podrobnější informace naleznete zde.


Klára Dlubalová
odbor komunikace

vytisknout  e-mailem