Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vít Rakušan: Kontroly na vnitřních hranicích jsou krajním řešením

Aktuální migrační situace a spolupráce v boji s nelegální migrací, to byla hlavní témata dnešního setkání ministra vnitra Víta Rakušana s německou ministryní vnitra Nancy Faeserovou. Ministr rovněž ocenil spolupráci mezi oběma zeměmi i kvalitní policejní smlouvu. 

Ministr vnitra Vít Rakušan dnes, 26. května 2023, ve Společném centru česko-německé policejní a celní spolupráce v Petrovicích jednal s německou ministryní vnitra Nancy Faeserovou a saským ministrem vnitra Arminem Schusterem. Hovořili zejména o aktuální migrační situaci. Vít Rakušan na úvod ocenil vynikající každodenní spolupráci mezi Českou republikou a Německem a zdůraznil, že k tomu výrazně přispívá kvalitní a moderní smlouva o policejní spolupráci. Obě země také společně pracují na opatřeních především v boji proti nelegální migraci, která zajistí bezpečnost našich občanů.

„Společná opatření považuji za natolik účinná, že není nutné přistoupit ke znovuzavedení kontrol na hranicích. Jsem rád, že jsme se všichni shodli na tom, že schengenský prostor s otevřenými hranicemi je hodnotou, o kterou máme všemi možnostmi společně pečovat a jakékoliv obnovování hraničních kontrol na vnitřních hranicích je až krajním řešením,“ uvedl po jednání ministr vnitra Vít Rakušan.

Kvalitní spolupráce s německou stranou vedla mimo jiné k tomu, že i přes obtížnou migrační situaci v loňském roce nebylo nutné na hranicích s Českem zavádět zvláštní opatření. Situace se výrazně zklidnila se znovuzavedením dočasných hraničních kontrol na česko-slovenské hranici, kudy vedl hlavní koridor tranzitní nelegální migrace ve směru do Německa. Díky kontrolám došlo k poklesu počtu osob tranzitujících přes naše území o 98 %, což se projevilo i na česko-německé hranici. V současné době je situace stabilizovaná. Česká republika situaci neustále monitoruje a v případě opětovného nárůstu tranzitní nelegální migrace přes naše území je vláda připravena okamžitě reagovat.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem