Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Dar partnerské nemocnici i schůzky k migraci. Vít Rakušan jednal v Senegalu s vládními představiteli

Ministr vnitra Vít Rakušan zahájil v Senegalu svou pracovní cestu do Afriky. Předal dar ve výši cca 8 mil. Kč šitý na míru nemocnici v senegalském Thies, přivezl lékaře z FN Bulovka a setkal se s prezidentem, předsedou vlády, ministry vnitra a zahraničí nebo s představiteli ministerstva zdravotnictví. 

Bezpečnost Afriky souvisí s bezpečností EU i samotné České republiky. Současně z Afriky vedou do EU silné migrační trasy, stabilita regionu je v zájmu nás všech a z pohledu bezpečnosti a migrace je pro nás tento region naprosto klíčový. To jsou některé z důvodů, proč 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan zastupuje Českou republiku na pracovní cestě v Africe. Jako první navštívil mezi 27. a 29. dubnem 2023 Senegal, kde mimo jiné zavítal do nemocnice v Thies, která je partnerskou nemocnicí vládního zdravotně-humanitárního programu Ministerstva vnitra MEDEVAC. Nemocnici předal dar Ministerstva zahraničních věcí ve výši 238 mil. západoafrických franků (cca 8 mil. Kč). To, co se za něj pořídí, vybrali čeští a senegalští lékaři tak, aby byl šitý na míru potřebám nemocnice i pacientům.

„Senegal je demokratický, přátelský a perspektivní partner Česka v západní Africe a je v našem zájmu s ním prohloubit a rozšířit vztahy. Pokračování podpory místního zdravotnictví je proto významnou součástí česko-senegalských vztahů,“ uvedl Vít Rakušan. Díky daru se podaří zefektivnit pomoc pacientům v Thies, a to nejen díky samotnému materiálnímu vybavení, dodávce důležitých nástrojů a přístrojů, jako jsou ortopedické rošty, sady operačních nástrojů pro traumatologii, gynekologii a ORL, vybavení pro urgentní příjem a otevření pátého operačního sálu, ale také díky novým příležitostem pro výměnu a předávání dovedností, které se nyní otevírají.

V nemocnici v Thies provedli čeští odborníci od roku 2017 v rámci MEDEVACU 620 operací u 610 pacientů pocházejících převážně ze zranitelných částí společnosti, kteří by si jinak léčbu nemohli dovolit. Spolu s Vítem Rakušanem přijela do Senegalu skupina šesti lékařů z FN Bulovka, kteří budou v zemi pomáhat. V současné době MEDEVAC působí také v Ghaně, Rwandě a Zambii.

Migrace, bezpečnost, ekonomika

Pracovní cesta ministra vnitra počítá i s využitím velkého ekonomického potenciálu, který Afrika včetně Senegalu pro Česko má. Z tohoto důvodu je v jeho delegaci 18členná podnikatelská mise zaměřená na obranný, zdravotnický a farmaceutický průmysl. Proto Vít Rakušan mimo jiné v Senegalu zahájil podnikatelský seminář EUROCHAM Dakar. Kromě toho předal také pozvání prezidenta Petra Pavla pro prezidenta Senegalu Mackyho Salla k návštěvě České republiky.

Pracovní cesta Víta Rakušana po Africe bude pokračovat v Ghaně a skončí 5. května 2023 ve Rwandě.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru  komunikace

Odkazy do noveho okna

Ministři vnitra Vít Rakušan a A. F. A. Diome.jpg

Ministři vnitra Vít Rakušan a A. F. A. D... 

Detailní náhled

Vít Rakušan a ministryně zahraničí A. T. Sall.jpg

Vít Rakušan a ministryně zahraničí A. T.... 

Detailní náhled

Vít Rakušan a prezident Macky Sall.jpg

Vít Rakušan a prezident Macky Sall.jpg 

Detailní náhled

Podnikatelský seminář EUROCHAM1.jpg

Podnikatelský seminář EUROCHAM1.jpg 

Detailní náhled

Podnikatelský seminář EUROCHAM2.jpg

Podnikatelský seminář EUROCHAM2.jpg 

Detailní náhled

Nemocnice v Thies1.jpg

Nemocnice v Thies1.jpg 

Detailní náhled

Nemocnice v Thies2.jpg

Nemocnice v Thies2.jpg 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem