Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Chráníme Evropu bez hranic. Od března funguje Schengenský informační systém nové generace

Modernizovaný Schengenský informační systém (SIS) byl uveden do provozu. Země, které SIS používají, mají k dispozici úplnější a spolehlivější data, která jsou důsledně chráněna. 

Dne 7. března 2023 byl spuštěn modernizovaný Schengenský informační systém. Prostřednictvím SIS jsou nyní sdíleny nové kategorie záznamů a více údajů. Orgány v zemích, které SIS používají, tak mají k dispozici úplnější a spolehlivější informace. Schengenský informační systém důsledně chrání vložená data a jeho používání je striktně určeno jen proškoleným příslušníkům bezpečnostních sborů nebo pracovníkům státních orgánů. Veškeré aktivity jsou monitorovány a odehrávají se pouze v zabezpečeném prostředí. Práva subjektů údajů jsou upravena přímo v evropských předpisech zřizujících SIS.

SIS je nejpoužívanější a nejrozsáhlejší systém pro sdílení informací v oblasti bezpečnosti a správy hranic v Evropě. Od roku 1995 pomáhá tento systém tomu, aby byla v Evropě zachována bezpečnost bez kontrol na vnitřních hranicích. Je nejúspěšnějším nástrojem spolupráce pro pohraniční, imigrační, policejní, celní a soudní orgány v EU a v zemích přidružených k schengenu.  

V roce 2022 bylo například na základě údajů v SIS a prostřednictvím spolupráce centrál SIRENE (Národní ústřední místo pro výměnu informací) v ČR vypátráno více než 5100 osob a věcí, které do SIS vložily ostatní státy. V cizině bylo realizováno více než 9000 opatření na osoby a věci vložené do SIS Českou republikou.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem