Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zástupci Ministerstva vnitra se setkali s občany v obcích, kde se nekonaly komunální volby

Potkat se, vysvětlit nastalou situaci a zodpovědět otázky občanů, to bylo hlavním smyslem setkání zástupců Ministerstva vnitra s občany v jedenácti obcích, ve kterých se letos nekonaly komunální volby. Do dodatečných voleb bude totiž tyto obce řídit správce z řad zaměstnanců Ministerstva vnitra. 

 

Rokytovec, Třebsko, Nevězice a dalších osm obcí spojuje stejná věc – letos v září se v nich nekonaly volby do obecních zastupitelstev. Důvodem bylo, že se v nich občanům nepodařilo sestavit jedinou kandidátní listinu. Zákon s touto možností počítá a tyto obce nyní řídí takzvaný správce, kterým je zaměstnanec Ministerstva vnitra.

Aby se občané se situací lépe seznámili a pochopili omezené pravomoci správce obce, zorganizovalo na začátku října Ministerstvo vnitra ve všech těchto obcích setkání s občany. „Vysvětlovali jsme, že pro obec není výhodné, aby činnost správce obce byla dlouhodobého charakteru. A mám radost, že v některých obcích se už občané domlouvají na sestavení kandidátek,“ říká náměstek ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy a eGovernmentu David Sláma. Dodatečné volby proběhnou 7. ledna 2023, činnost správce pak skončí dnem ustavujícího zasedání zastupitelstva obce nebo zvolením starosty.

Funkce správce je provizorní a směřuje k zajištění pouze základního chodu obce. Správce nevykonává státní správu ani pravomoci, které jsou zákonem vyhrazeny zastupitelstvu obce – jedinými výjimkami jsou schvalování rozpočtu a závěrečného účtu a stanovení pravidel rozpočtového provizoria. V oblasti majetkoprávní správce pouze spravuje majetek obce, nicméně s ním nemůže zásadním způsobem disponovat, například ho prodávat. Nemůže ani sjednat například smlouvu o úvěru pro obec nebo rozhodnout o akcích, které mají za cíl další zvelebování obce.

Obce spravované Ministerstvem vnitra:

Obec Okres
Líšná Přerov
Ohařice Jičín
Brodec Louny
Nevězice Písek
Buková Plzeň-jih
Cebiv Tachov
Všeradov Chrudim
Trokavec Rokycany
Rokytovec Mladá Boleslav
Třebsko Příbram
Břežany Znojmo


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem