Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

900 mil. Kč z fondů EU. Policie získá další prostředky např. na boj s kyberkriminalitou

Posílení schopnosti vyšetřovat specializované formy kriminality, především na to využije Česko prostředky z Operačního programu Fondu pro vnitřní bezpečnost, který řídí Ministerstvo vnitra. Hlavním příjemcem bude Policie ČR. Česko je jednou z prvních zemí EU, kterým Evropská komise program v této oblasti schválila. 

Celkem 34 894 740 eur, tedy téměř 900 mil. Kč získá Česko ze schváleného Operačního programu Fondu pro vnitřní bezpečnost. Finanční prostředky pro programové období 2021 až 2027 využije hlavně policie na posílení schopnosti vyšetřovat specializované formy kriminality, jako je např. kriminalita v kyberprostoru. „Zatímco celková kriminalita v Česku dlouhodobě klesá, kriminalita na internetu výrazně roste. Boj s tímto negativním fenoménem je jednou z priorit našeho předsednictví EU, i proto považuji rychlé schválení našeho programu za skvělou zprávu a ukázku fungující evropské spolupráce,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Mezi další zásadní cíle schváleného operačního programu patří posilování mezinárodní policejní spolupráce v souvislosti s terorismem a závažnou organizovanou přeshraniční trestnou činností, a to nejen mezi složkami členských států EU, ale i se třetími zeměmi. Část prostředků Česko využije na plnění požadavků souvisejících s úpravou unijních informačních a komunikačních systémů, které mimo jiné povede ke zlepšení sběru, zpracování a výměny dat mezi partnery na evropské úrovni s cílem posílit boj se závažnou trestnou činností.

Operační program Fondu pro vnitřní bezpečnost schválila Evropská komise 25. července 2022. Jde o první ze tří operačních programů, za jejichž řízení je odpovědné Ministerstvo vnitra. Plný text schváleného operačního programu je k dispozici zde.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Spolufinancováno Evropskou unií Barevné RGB.jpg

vytisknout  e-mailem