Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Uživatelé datových schránek poslali již 300 milionů zpráv

Jubilejní zpráva byla odeslána 29. září 2015, ve 12:43:47 hodin. Úřady i fyzické a právnické osoby čím dál více využívají možnost elektronické korespondence, která šetří čas a peníze.  

Každý měsíc navíc požádá o zřízení datové schránky 3000 nových uživatelů. „Samotná veřejná správa, která je největším uživatelem datových schránek, ušetřila kromě peněz i tuny papíru a dopisních obálek. Systém datových schránek se potvrzuje jako jeden z nejefektivnějších nástrojů českého eGovernmentu,“říká náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Jaroslav Strouhal a dodává: „V současnosti se soustřeďujeme na další rozšiřování služeb. V září jsme například otevřeli možnost získat do datové schránky zdarma bodový výpis z karty řidiče. Tuto službu už teď využívá každý den až 500 řidičů.“
 
Aktuální počet zřízených datových schránek:
OVM:    9 037
PO:   508 610
PFO:   84 260
FO:      68 526
(OVM – orgány veřejné moci /úřady/, PO – právnické osoby /firmy/, PFO – podnikající fyzické osoby, FO – fyzické osoby)
 
Zřízení datové schránky je zdarma. Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT. Pokud jde o datovou schránku zřízenou ze zákona, o její založení se žádat nemusí, je založena automaticky.
 
Od roku 2013 platí stát za systém datových schránek jednotný paušál 500 mil. (bez DPH) za rok. Celkové náklady na dosavadní provoz systému datových schránek jsou necelé 4 miliardy korun. Při ceně doporučeného dopisu průměrně 27 Kč (26,- v roce 2010, dnes je to 29,-) by uživatelé utratili za poštovné 8,1 miliard korun. Z toho plyne úspora přes 4 miliardy korun.
 
Informační systém datových schránek byl spuštěn již k 1. červenci 2009 a je jedním z pilířů českého eGovernmentu.

vytisknout  e-mailem