Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Stanovisko Ministerstva vnitra a České pošty k možnému kriminálnímu zneužití obchodního sporu s panem Čadkem

Ministerstvo vnitra (MV) a Česká pošta (ČP) potvrzují, že jejich zástupci podali v druhé polovině června 2015 sérii trestních oznámení ve věci možného kriminálního zneužití obchodního sporu s panem Lukášem Čadkem. O této záležitosti dosud resort vnitra ani Česká pošta veřejně neinformovaly, a to s ohledem na probíhajícící vyšetřování, jemuž se věnují specializované policejní složky. 

Vzhledem k tomu, že se v těchto dnech objevily mezi novináři záměrně šířené spekulace, nahrávky a částečné informace vztahující se k tomuto případu, je třeba je alespoň v hlavních bodech uvést na pravou míru:
 
1. V druhé polovině června 2015 byl e-mailem opakovaně kontaktován člen vedení ČP od určité osoby. Z těchto e-mailů vyplynulo podezření, že jde o naznačení korupční nabídky v souvislosti s obchodním sporem mezi ČP a panem Čadkem. Na tyto e-maily nebylo reagováno, vše bylo oznámeno generálnímu řediteli. ČP se vzápětí v této věci obrátila na policii.
  
2. Ve stejném období byl ministru vnitra Milanu Chovancovi doručen od jemu známé osoby soubor vytištěných e-mailů. Tyto e-maily se týkaly komunikace mezi neznámou osobou a panem Čadkem. Tato osoba vystupovala jako údajný prostředník pro jednání s ČP a MV, přičemž za své služby požadovala finanční plnění, údajně pro třetí strany. Z kontextu je pravděpodobné, že touto neznámou osobou je stejný člověk, jenž kontaktoval člena vedení ČP. Ministr vnitra podal obratem trestní oznámení.
 
3. Následně byl ministr vnitra informován o existenci nahrávky, na níž údajně vystupuje pan Čadek a osoba, jež se pokoušela kontaktovat člena vedení ČP. Tato osoba se na nahrávce údajně pokouší vzbudit dojem, že je schopna vyřešit obchodní spor s ČP. K získání důvěry má uvádět celou řadu tvrzení, jejichž obsah je dle všeho záměrně smyšlený.
 
4. Ministr vnitra a pracovníci ČP poskytli na základě svých podnětů v této věci policii obsáhlé výpovědi. Uvádějí v nich další podstatné informace. Mimo jiné o snaze spolupracovníků politicky exponovaných osob získat v této záležitosti kompromitující informace proti MV a ČP. A také o možném zneužití tohoto případu v jiném významném a komplikovaném smluvním vztahu, který v této době řeší ČP.

5. MV a ČP zdůrazňují, že informace a nahrávky, jež jsou v současné době záměrně šířeny do vybraných médií, obsahují nepodložená a vykonstruovaná tvrzení. Samotné selektivní zveřejnění má pak s největší pravděpodobností narušit běžící vyšetřování a poškodit osoby, jež k tomuto vyšetřování dali podnět.
 
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra
 
Matyáš Vitík
tiskový mluvčí Česká pošta, s.p.

vytisknout  e-mailem