Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Náměstek Postránecký: Implementace služebního zákona se daří

Zákon o státní službě se daří poměrně úspěšně implementovat. Dnes, tedy ve čtvrtek 23. dubna 2015, to řekl náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Připomněl například úspěšné ustavování úředníků do vysokých státních postů, jako je například pozice státních tajemníků nebo rozdělení agend státní správy do oborů státní služby. 

„Návrh nařízení vlády, které na úřadech sjednocuje organizační pravidla, vyvolalo zpočátku četné nesouhlasy. Ve spolupráci s dotčenými ministerstvy a dalšími úřady se nám podařilo připravit návrh, který byl vládou nedávno schválen,“ uvedl dále Postránecký. „Je to vcelku logický proces, který byl znám i ve státech, kde byl zákon o státní službě zaváděn v minulosti. Byli jsme upozorněni, že například prvky, které mají na úřadech určitou tradici, je složité v krátké době změnit,“ dodal.
 
Doposud se v rámci implementace zákona o státní službě podařilo překlopit vedoucí služebních úřadů pod zákon o státní službě, zahájit výběrová řízení, jmenovat náměstka pro státní službu a personální ředitelku v resortu vnitra, vybudovat sekci státní služby a realizovat většinu výběrových řízení na státní tajemníky. V současné době se připravuje systemizace úřadů a Informační systém o státní službě.
 
Josef Postránecký připomněl i pravidelnou komunikaci se zástupci Evropské komise. Na posledním jednání, které se na Ministerstvu vnitra konalo minulý týden, zástupci komise českou stranu pochválili za pokrok, který nastal v rámci implementace zákona. Tématy posledních jednání byly například odměňování, úřednická zkouška zaměstnanců, postavení agentury CzechInvest a vůbec rozsah působnosti zákona o státní službě. „Evropská komise konstatovala celkovou spokojenost,“ zhodnotil náměstek Postránecký s tím, že další jednání je plánováno na letošní červen.
 
Zákon o státní službě vešel v plnou účinnost 1. ledna 2015. Cílem zavedení je zefektivnění a modernizace státní správy cestou její profesionalizace, stabilizace a oddělení politických a úřednických pozic na ministerstvech.
 
Etapy implementace zákona
 
Do 30. 6. 2015
- příprava systemizace a organizace služebních úřadů
- příprava a vydání prováděcích předpisů
- příprava výběrových řízení na představené i řadové státní zaměstnance
 
K 1. 7. 2015
- vznik služebních míst
- vedoucí zaměstnanci se stanou představenými
 
Do 31. 8. 2015
- složení slibu představených
- stávající zaměstnanci splňující podmínky podají žádost o přijetí do služebního poměru
 
Do 31. 12. 2015
- vydání rozhodnutí o přijetí do služebního poměru dosavadních zaměstnanců, kteří o přijetí do služebního poměru požádali
- vyhlášení výběrových řízení na služební místa náměstků pro řízení sekcí a ředitelů sekcí
 
Do 30. 6. 2016
- vyhlášení výběrových řízení na služební místa ředitelů odborů a vedoucích oddělení
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations
Odkazy do noveho okna

f_01.JPG

f_01.JPG 

Detailní náhled

f_02.JPG

f_02.JPG 

Detailní náhled

f_03.JPG

f_03.JPG 

Detailní náhled

f_04.JPG

f_04.JPG 

Detailní náhled

f_05.JPG

f_05.JPG 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem