Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra informoval poslance o situaci ve Vrběticích

Ministr vnitra Milan Chovanec informoval Poslaneckou sněmovnu o aktuální situaci ve vrbětickém muničním skladu. Kvůli událostem ve Vrběticích totiž pokračovala 24. mimořádná schůze, která byla přerušená od 12. prosince minulého roku. Na programu měla jediný bod, jímž bylo právě přednesení informací vlády ČR k situaci v muničním skladu. Ministr vnitra informoval, že firmy vyvezly už deset kamionů s municí a nebezpečným nákladem. Další transporty jsou naplánovány.  

 
„Pyrotechnici vyskladňují sklady jedné z firem, která materiál následně odváží slovenskému zákazníkovi,“ uvedl Chovanec s tím, že policisté mají zpracovaný harmonogram dalších odvozů. Odvozy budou trvat několik měsíců.
 
Minulý týden specialisté vyexpedovali i jeden kamion s výbušným chloristanem amonným. Firma produkující zmíněnou výbušninu má zastavenou výrobu, protože policejní specialisté závod z bezpečnostních důvodů zahrnuli do ochranného perimetru, do kterého nesmí vstoupit nikdo nepovolaný. „Přes areál vede plynové potrubí a plyn není možné do objektu pustit bez pyrotechnické prohlídky. Velice neradi bychom společnosti kladli překážky v činnosti, ale plyn, který firma potřebuje k výrobě, není možné pustit do doby, než bude jednoznačně prokázáno, že je vše bezpečné,“ konstatoval Chovanec.
 
Ministr poslancům připomněl, že veškerou vyskladňovanou munici z místa zásahu důsledně kontrolují pyrotechnici tak, aby byl transport maximálně bezpečný. Ve 27 skladech bylo uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy materiál postupně odvážejí ke svým zákazníkům. Munice, pro kterou firmy náhradní sklady nenašly, bude převezena do Květné na Svitavsku.
 
Milan Chovanec informoval plénum i o faktu, že se Ministerstvu obrany dosud nepodařilo dosáhnout podpisu nájemních smluv k muničním skladům v Květné s vlastníky munice. „Není shoda na výši nájmu. Pokud by se firmy nedohodly s resortem obrany, který se ale z mého pohledu chová jako řádný hospodář, je připravena varianta, že bychom materiál do Květné převezli v takzvaném nuceném režimu,“ řekl. To by znamenalo, že náklady bude po dobu několika měsíců hradit státní kasa. Ministr vnitra předpokládá, že se potom stát s firmami dohodne. „Pokud by se dohoda nepodařila, munici z Vrbětic transportujeme v tomto nuceném režimu,“ shrnul. Termín transportu z Vrbětic do Květné tak stále není jasný.
 
Policie celou záležitost šetří. „Vyšetřovatelé předpokládají, že dojde k některým zásadním posunům v šetření v průběhu následujících dvou měsíců,“ uzavřel ministr vnitra.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem