Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa č. 10 / 2013

Zpravodajství
Obálka 10 / 2013
Vláda: Financování sociálních služeb
Projekt sKarty doporučen k ukončení
Senát: Petiční aktivita
 
Téma
Fenomén televize
Zuzana Pacinová
V České republice se televizní vysílání datuje od roku 1953. Zdá se, že těch šedesát let v televizi znamená daleko větší skok než šedesát let v lidském životě. Dokonce ani přímí pamětníci úplných začátků televize v tehdejším Československu si nedovedli představit její vývoj tak, jak ji známe dnes.
 
Komfortní kontakt s úřady
Ivana Jungová
Portál Informace pro všechny zjednodušuje občanům podání žádosti podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
 
Rozhovor
Kocourkov ve veřejné správě?
Štěpán Rattay, předseda občanského sdružení Oživení
Odhalit trestný čin korupce a podložit jej důkazy je velice složité. Sledujeme především, zda ve veřejné správě dochází k porušování předpisů a pravidel, které musí úředníci, úřady a instituce dodržovat. Hodně případů se opakuje, což je tou nešťastnou praxí u nás. Povinné subjekty odmítají poskytnout informace, ze kterých lze zanalyzovat, zda došlo k nějaké manipulaci při výběrovém řízení, při dotačních programech, při rozhodování orgánů samospráv, hospodaření městských obchodních společností nebo společností s majetkovou účastí státu, zda nedochází ke střetu zájmů.
 
Posílit zájem o vysílání v regionech je jedním z našich hlavních úkolů
Zdeněk Šámal, ředitel zpravodajství a publicistiky ČT
V souvislosti s přípravou nového formátu Událostí jsme si sami stanovili kvóty, které se týkají i množství regionálního zpravodajství, které dodržujeme. Díky dobré týmové spolupráci se nám podařilo i lépe zahrnout výrobu a vysílání moravských studií. Denně je vidět příspěvky, které vznikají ve spolupráci Prahy a regionů. Připravujeme také nový koncept diskusního pořadu přímo z regionů. Bude se jednat o aktuální problémy, které jsou celostátně významné, ale diskutovat se o nich bude přímo v regionech. Chceme jezdit za lidmi a mluvit s nimi o jejich problémech. Uvažujeme o vysílání tohoto pořadu v týdenním režimu.
 
Téma
Interní auditor musí být optimista
Mohou z titulu své funkce nahlížet do struktury a hospodárnosti organizací a navrhovat vedoucím pracovníkům, jak zlepšovat jejich procesy. Nad tím, jaké je současné postavení interního auditu ve veřejné správě, se zamýšlelo několik jeho významných představitelů sdružených v Českém institutu interních auditorů (ČIIA).
 
Konzultace
I etické chování organizace lze auditovat
Ján Lalka
Etika byla dlouho považována za důležitou součást řízení společností, ale teprve až masivní rozsah podvodů, velkých skandálů a následných ztrát přinutil organizace, aby se jí začaly vážně zabývat. Kromě specialistů však možná málokdo ví, jak lze etické chování auditovat. Nabízíme organizacím ve veřejné správě inspiraci.
 
Cesty k definici (nejen) moravského znaku a praporu
Vladimír Růžek
Následujícím příspěvkem reaguji na žádost o stanovisko k současným tendencím občanského sdružení Moravské národní obce o. s. přimět obecní úřady na Moravě, aby u příležitosti cyrilometodějského výročí 5. července užívaly zemský prapor v podobě listu praporu rozděleného na dva pruhy, horní zlatý (žlutý), dolní červený, na němž je položen znak Moravy s červeno-zlatě šachovanou orlicí v modrém poli. K úsilí prosadit tuto formu zemské symboliky mám několik výhrad, jak z hlediska státoprávního, správního, ideového, tak formálně heraldického a vexilologického.
 
Zahraničí
Dvacátý osmý členský stát
Jiří Zukal
Evropská komise vydala před koncem března monitorovací zprávu o přípravách Chorvatska na vstup do Evropské unie.
 
Posílení práv občanů
Evropská komise navrhla opatření ke zdokonalení evropského občanství.
 
Elektronizace Evropy
Evropská komise zkoumá, jak rychle sblížit audiovizuální svět.
 
Transparentnost podniků
U velkých společností má dojít ke změně účetních právních předpisů.
 
Projekt
Ach ty rámečky aneb Plynulý tok informací, grafiky a textu
Do Webparády minule přibyly obce Jince a Knínice. Zatímco někteří se s pěkným počasím ponořili do opečovávání chalup, zahrádek či automobilů, porotci promazali kolečka počítačových myší a vycídili monitor, aby zhodnotili webové stránky. Příště už se bude vyřazovat, proto podpořte své favority, čas na to máte do 11. června!
 
Historie
České a moravské pivovary (62)
Pivo v Dymokurech
Pavel Jákl
V tamním pivovaru se pivo vařilo až do šedesátých let minulého století.
 
Antény v New Yorku i na Petříně
Zuzana Pacinová
Už v roce 1928 získala americká rozhlasová společnost RCA licenci k provozování televizního vysílače a v roce 1931 umístila anténu na tehdy nejvyšší budovu v New Yorku – Empire State Building.

 

vytisknout  e-mailem