Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa č. 19 / 2012

Vyšlo 20. 9. 2012 

Zpravodajství
Vláda: Agentura přinese ekonomické příležitosti
Obálka 19 / 2012
Novela podpoří pěstounství
Senát: Veřejná správa – součást života měst a obcí
 
Seriál
Ministerstvo pro místní rozvoj: Přechod na smluvní nájemné
V roce 2011 došlo k první etapě deregulace nájemného. Takzvané smluvní nájemné začalo platit od 1. ledna 2011 na většině území České republiky. Druhá etapa, týkající se krajských měst (kromě Ostravy a Ústí nad Labem) a středočeských měst nad 9 999 obyvatel vejde v platnost od 1. ledna 2013.
 
Anketa
Kraje kolem dokola
Jízda na kole se těší stále větší oblibě. Dokazují to nejenom „všudypřítomní“ cyklisté, ale i stále se rozrůstající síť cyklostezek. Kolik jich v letošním roce přibylo? Kolik páteřních tras mají kraje? Kde na ně shání finanční prostředky? Spolupracují při jejich propojování?
 
Bajkazyl v srdci Prahy
Jiří Reichl
Servis pro cyklisty, kteří potřebují pomoct, přestavba starších kol na „městská kola”, občerstvení a v neposlední řadě pravidelné umělecké a hudební večery i „záchranný box” s lepením a nářadím. To vše nabízí ojedinělé, nejen cyklistům zaslíbené místo pod Palackého mostem.
 
Rozhovor
Kolu je třeba věnovat více prostoru
Jaroslav Martínek, národní cyklokoordinátor
Přístup u nás je takový, že chceme pokud možno cyklisty vytlačit z hlavního uličního prostoru ven. Pak vám ale třeba zůstane jen pruh široký tři metry, na kterém se mají společně pohybovat bruslaři, cyklisté, maminky s kočárky, pěší, pejskaři. Tím se logicky dostaneme do problému a ten nevyřešíme. V Německu nám říkali: až budete rekonstruovat jakoukoli ulici, měli byste vycházet z toho, že první budete řešit chodce, pak cyklisty, klidovou dopravu a nakonec průjezdovou dopravu. Naše města to dělají přesně obráceně.
 
Před městy je dlouhá a náročná cesta
Stanislav Losert, Martin Habuda
Nesmírně nás trápí přílepek zákona k omezení dotací do fotovoltaických elektráren, který radikálně zvýšil cenu poplatku za zábor půdy, čímž se cena v oblastech jako je Haná blíží ceně stavby cyklostezky, což je naprosto neúnosné. V přílepku se totiž zapomnělo na uvedení výjimky pro cyklostezky. Vznikají tak paradoxy, kdy obec obdrží od státu z rozpočtového určení daní do svého rozpočtu jistou částku, kterou ale obratem vrací státu zpět jako poplatek za zábor půdy pro výstavbu cyklostezky.
 
Téma
Na kole po městě i na výlet
Zuzana Pacinová
Lidé stále častěji využívají jízdní kolo nejen ve volném čase, ale i jako prostředek dopravy ve městě. V šedesátých letech 20. století se v nizozemské metropoli rozšířil projekt půjčování jízdních kol Bílá kola. Další města jako Kodaň či Paříž nabízejí desítky tisíc kol ve veřejných půjčovnách nejen pro místní obyvatele, ale i pro turisty.
 
Konzultace
Greenways – stezky pro lepší život
Martin Gillar
Zelené stezky jsou přírodní koridory sloužící zejména bezmotorové dopravě a turistice. V České republice se jejich rozvoji dlouhodobě věnuje Nadace Partnerství.
 
Programy protipovodňových opatření
Jan Žáček
Od katastrofální povodně, která zasáhla především území povodí Vltavy, uběhlo deset let – nicméně první katastrofou tohoto druhu byla povodeň v povodí Moravy a Odry v roce 1997. Od té doby se výskyt velkých povodní zvýšil a do letošního roku jsme zaznamenali celkem osm takových ničivých událostí, při kterých přišlo o život 123 lidí, a škody přesáhly 174 miliardy korun.
 
Dobrá praxe
Mountainbiking a jeho infrastruktura
Roman Kalabus
Na území Valašska vznikl speciální projekt pro milovníky horských kol a přírody.
 
Singltrek pod Smrkem
Pavel Smutný
Turistickou atraktivitu Frýdlantska se podařilo zlepšit díky speciální nabídce pro terénní cyklisty.
 
E-servis
Tabulky ve Wordu umí i počítat
Máme spolehlivé tabulkové procesory. Proč počítat v textovém editoru?
 
Webový aligátor
In flagranti: Okolo kol
Jiří Chum
Chtěli jsme nadhled a skončili u definice v kruhu.
 
Historie
České a moravské pivovary (45)
Tupadly padly, mohou vstát?
Pavel Jákl
Desítky let byl posledním z těch novějších. Dočká se teď obnovy?
 
První dáma království
Zuzana Pacinová
Letošní rok je ve znamení rodu Pernštejnů. Jednou z jeho nejvýraznějších představitelek byla Polyxena, jíž Karel starší ze Žerotína nazval první dámou Království českého. Polyxena z Pernštejna, paní z Rožmberka a paní z Lobkovic spojila svým životem tři české rody.

 

vytisknout  e-mailem