Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Budoucnost evropských důchodů

Evropská komise zahájila v červenci celoevropskou veřejnou diskusi na téma, jak zajistit přiměřené, udržitelné a spolehlivé důchody a jak může Unie co nejlépe podpořit úsilí jednotlivých států v této oblasti. Současné důchodové systémy se ve všech členských státech dostaly kvůli stárnoucí populaci pod obrovský tlak, který finanční a hospodářská krize ještě zhoršila. Počet penzistů ve srovnání s těmi, kteří jejich důchody financují, se má v Evropě do roku 2060 zdvojnásobit. Dnešní situace je zkrátka neudržitelná. Je třeba se důkladně zabývat rovnováhou mezi roky strávenými v zaměstnání a v důchodu.
 
Základem konzultace je takzvaná Zelená kniha. Ta klade řadu otázek a vyzývá všechny zúčastněné strany, aby předložily své názory, stanoviska a nápady, jak čelit problému důchodů, který dnes představuje jeden z nejnáročnějších úkolů pro Evropu i většinu světa, a také ohledně toho, jak může k řešení přispět Evropská unie.
 
„Máme na výběr mezi chudšími důchodci, vyššími důchodovými příspěvky nebo lidmi, kteří budou pracovat více a déle,“ sdělil László Andor, komisař EU pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování. Evropský sociální model bude podle něho úspěšný pouze tehdy, pokud dokážeme zabezpečit, aby stáří nebylo synonymem chudoby.
 
Přiměřený a udržitelný důchodový příjem pro občany Evropské unie dnes i v budoucnu patří mezi její priority. Splnit takový cíl ve stárnoucí Evropě však představuje výjimečně náročný úkol a většina členských států se na něj snaží připravit tím, že důchodové systémy reformují.
 
V roce 2008 připadali na každého občana Evropské unie ve věku 65 a více let čtyři lidé v produktivním věku (15–64 let). Do roku 2060 klesne tento poměr na dva ku jednomu. Dopad současného demografického vývoje ještě zhoršila nedávná finanční a hospodářská krize. Propady hospodářského růstu, veřejných rozpočtů, finanční stability a zaměstnanosti poukázaly na nutnost upravit fungování důchodů a způsob, jakým lidé získávají důchodové nároky. Krize ukázala, že pro zlepšení účinnosti a spolehlivosti důchodových systémů je třeba udělat víc.
 
Z nedávného průzkumu Eurobarometru vyplynulo, že 73 procent občanů Unie buď počítá s nižšími důchodovými dávkami, nebo předpokládá, že bude muset svůj odchod do důchodu oddálit a více spořit na stáří. Více než polovina (v 17 z 27 členských států EU dokonce většina!) se obává, že příjem ve stáří nebude stačit na důstojný život.
 
Zelená kniha uvádí ucelený a jednotný přehled evropského důchodového rámce, který těží ze součinnosti opatření v hospodářské a sociální oblasti a regulace finančního trhu. Dokument se proto zabývá řadou témat, k nimž například patří více lidí v zaměstnání, vnitřní trh v oblasti důchodů, mobilita důchodů v Evropské unii, režim solventnosti pro penzijní fondy, riziko platební neschopnosti zaměstnavatele, přijímání kvalifikovaných rozhodnutí a správa na úrovni EU. Zelená kniha se zaměřuje zejména na otázky
  • zajištění přiměřeného důchodového příjmu a zabezpečení dlouhodobě udržitelných důchodových systémů,
  • vhodné rovnováhy mezi prací a důchodem a usnadněním delšího a aktivnějšího života,
  • odstranění překážek pro občany, kteří pracují v jiných zemích EU, a pro vnitřní trh s penzijními produkty,
  • větší spolehlivosti důchodů po zkušenosti s nedávnou hospodářskou krizí, nyní i v dlouhodobém výhledu,
  • větší transparentnosti důchodů, aby lidé mohli v souvislosti se svým důchodovým příjmem přijímat kvalifikovaná rozhodnutí.
Konzultace je společnou iniciativou komisařů László Andora, Michela Barniera (vnitřní trh a služby) a Olliho Rehna (hospodářské a měnové záležitosti). Vztahuje se na opatření v hospodářské a sociální oblasti i regulaci finančního trhu. Její součástí nejsou žádné konkrétní návrhy na opatření. Hlavním cílem je zjistit názory ohledně možných budoucích kroků na evropské úrovni.
 
Konzultace potrvá do 15. listopadu 2010 a během této doby může každý, kdo je v dané oblasti zainteresován, sdělit svůj názor prostřednictvím speciální internetové stránky . Evropská komise všechny odpovědi podrobí analýze a zváží, jaký bude nejlepší další postup na unijní úrovní.
 
text -mn-
 
 

 

vytisknout  e-mailem