Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Obec a extremismus

Svoboda projevu a přístupu k informacím v moderní době s sebou přináší i jistá úskalí. Obce se stále častěji setkávají s projevy nejrůznějších druhů extremismu, od skupinových akcí spojených s násilnými útoky až po individuální projevy extremistických názorů.
 
V reakci na narůstající počet konfliktních situací a potřebu je řešit nabídl Institut pro místní správu Praha v roce 2009 akreditovaný vzdělávací program Obec a extremismus I. Jednodenní kurz nabídl úředníkům a vedoucím úředníkům návod na řešení rizikových situací spojených s extremismem a seznámil je s aktuální situací v této oblasti. Kurz se v roce 2009 uskutečnil celkem čtyřikrát a setkal se se značným zájmem územně samosprávných celků. V roce 2010 proto nabízíme aktualizovanou verzi tohoto programu v termínu 25. května 2010. 
 
Ve spolupráci s předními odborníky z řad příslušníků Policie ČR a s pracovníky věcně příslušných odborů MV ČR vzniká další akreditovaný vzdělávací program, který bude zařazen do vzdělávací nabídky v roce 2011. Cílem programu je objasnit principy spolupráce obce a Policie ČR při řešení mimořádných situací vyvolaných extremistickými skupinami. Zatímco kurz Obec a extremismus I. byl zaměřen především na pravicový extremismus, v pokračovacím programu Obec a extremismus II se účastníci seznámí s celým spektrem extremistických skupin. Analýza aktuálních rizik pro obce je východiskem pro další obsah kurzu. Posluchači budou dále seznámeni s koordinačními dohodami o spolupráci obce a Policie ČR, odborníci z řad vysokých policejních důstojníků objasní, jaké policejní složky mohou být zapojeny do řešení náročných situací spojených s extremismem. Nedílnou součástí bude i podrobné vysvětlení úlohy antikonfliktního týmu, jenž v minulosti prokázal svoji nezastupitelnou úlohu při utlumení napětí, které podobné situace zákonitě doprovází. Na přípravě kurzu se podílí rovněž rada Ředitelství služby pořádkové policie pplk. Mgr. Karel Agh: „Policie ČR, respektive Ředitelství služby pořádkové policie s potěšením přijalo nabídku spolupráce na přípravě a následné realizaci připravovaného kurzu, jelikož si plně uvědomujeme, že pro kvalitní a zákonné řešení bezpečnostních opatření s extremistickým podtextem je zapotřebí vzájemné spolupráce s úředníky místních samospráv. Takto nastavená spolupráce, která vychází z legislativní úpravy České republiky, vyžaduje pro zvládnutí bezpečnostních opatření vzájemnou informovanost ve vztahu k možnostem, právům a povinnostem obou zúčastněných stran. Tímto krokem by Ředitelství služby pořádkové policie chtělo navázat na právě probíhající kurz pro velitele bezpečnostních opatření v boji proti extremismu a terorismu a předat tak účastníkům připravovaného kurzu získané poznatky a zkušenosti z praxe. Tyto získané informace by měly účastníkům kurzu poskytnout užitečný exkurz do přípravy, působnosti, možností a realizace bezpečnostních opatření ze strany Policie ČR.“
 
V úvodu kurzu obdrží účastníci mimo jiné i podnětné studijní materiály, například „Manuál pro obce k zákonu o právu shromažďovacím“ či publikaci „Nezvaní hosté – sborník textů pro města a obce, které se zamýšlejí nad možností aktivně bránit shromážděním z nenávisti“.
 
Cílem pedagogických specialistů Institutu pro místní správu Praha je vytvořit ucelený cyklus kurzů s tematikou extremismu a nabídnout tak cílové skupině možnost kontinuálního vzdělávání v dané oblasti. Zájemci mohou navštívit jednotlivé kurzy nebo se zúčastnit celého cyklu. Více informací o kurzech a způsobu přihlašování naleznete na webových stránkách Institutu pro místní správu Praha www.institutpraha.cz.
 
Text Mgr. Jana Haklová,
pedagogické oddělení Institutu pro místní správu Praha

vytisknout  e-mailem