Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra představil „protikorupční balíček“

Dnes 21. prosince 2009 představil ministr vnitra Martin Pecina spolu s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou na tiskové konferenci soubor protikorupčních opatření tzv. „protikorupční balíček“. 

„Velmi pečlivě jsme zvážili, která z desítek opatření se pokusíme dát do prvního protikorupčního balíčku. Musí být pravděpodobné, že opatření projdou jak vládou tak zejména legislativním procesem v parlamentu a senátu. Počet opatření proto není nikterak vysoký. Myslíme si, že jde o opatření účinná a standardní. Opatření, která buď vrací stav v českém právní řádu do situace, ve kterém je nebo byl v minulosti nebo zavádí instituty, které jsou běžné v zemích evropských i mimo EU,“řekl na úvod ministr vnitra Martin Pecina.
 
Korupce jako sociální a kriminální fenomén je v České republice opakovaně identifikována jako jeden z nejvážnějších problémů české společnosti. Vzhledem k tomu, že potřeba razantně změnit situaci v oblasti korupce je v současné ekonomické situaci nanejvýš aktuální, připravilo Ministerstvo vnitra komplex protikorupčních opatřeních neboli „protikorupční balíček“, který představuje soubor novelizací tří zákonů, jejichž přijetí ovlivní významným způsobem legislativní podmínky pro potlačování korupce a související závažné kriminality.
 
Jde o novelizace trestního řádu, trestního zákoníku a daňového řádu. Obsahem novel je zavedení institutu korunního svědka a úprava institutu spolupracujícího obviněného, úprava institutu protikorupčního agenta, oprava nechtěných důsledků přijetí trestního zákoníku.
 
„Institut korunního svědka je mimořádné účinný v zahraniční. Osvědčil se v průběhu desítek let zejména v USA, je adoptován do trestního řádu mnoha evropských zemí a nevyvolává příliš mnoho negativních emocí. Doufám, že by tento institut v protikorupčním balíčku mohl zůstat a věřím, že projde poslaneckou sněmovnou. Institut korunního svědka umožní přerušit a následně zastavit trestní stíhání výměnou za klíčové svědectví, tzn. beztrestnost korunního svědka. Nicméně u tohoto institutu jsou zavedeny velmi přísné podmínky. Svědek musí vydat prospěch z té trestné činnosti, na které se podílel, musí nahradit škodu, nepokračovat v páchání trestné činnosti, ale zejména musí jeho svědectví vést k usvědčení kompliců tak, aby mohlo být uznáno a aby on mohl být uznán beztrestným,“uvedl ministr vnitra Martin Pecina.
 
Jana Malíková 
ředitelka odboru a tisková mluvčí
 

vytisknout  e-mailem