Státní služba  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sympozium "Užívání met-/amfetaminu - sdílení zkušeností"

Evropa jedná v Praze o drogách: na sympoziu "Užívání met-/amfetaminu - sdílení zkušeností" vystoupil ministr Ivan Langer. 

 

Národní protidrogoví koordinátoři zemí EU se sešli v Praze na mezinárodním sympoziu "Užívání met-/amfetaminu - sdílení zkušeností". Na sympoziu vystoupil i ministr vnitra Ivan Langer.

Ministr vnitra Ivan Langer předstoupil před evropské protidrogové koordinátory ve své dvojroli - jako lékař i právník - a také jako spoluautor knihy Racionální protidrogová politika, a účastníkům řekl: "Čelíme předsudkům, neznalosti a citlivosti tohoto tématu." Popřál jim, aby se dokázali ubránit "nezdravým" názorům na drogový problém, aby si udrželi profesionalitu a nebáli se pojmenovávat věci tak, jak jsou, což jim pomůže vytvářet profesionální řešení.
 

Situace v Evropě: "Quite a lot of smoke but very limited fire"

Paul Griffiths (EMCDDA) v úvodním vystoupení prvního bloku hovořil o metamfetaminu jako o relativně novém fenoménu v Evropě. Řekl: "K léčbě uživatelů met-/amfetaminu je třeba volit holistický přístup spíše než se zaměřovat na typ užívané látky." Zdůraznil také, že metamfetamin je nutné vnímat v kontextu užívání a nelegálního trhu s ostatními stimulačními drogami, zejména amfetaminem a kokainem. Užívání metamfetaminu v Evropě je stále omezeno na ČR a v menší míře na Slovensko, i když v poslední době byl v Evropě zaznamenán nárůst záchytů metamfetaminu i počtu výroben metamfetaminu. Zvláště obezřetná by Evropa měla být k rizikovým formám užívání metamfetaminu, zejména injekčnímu užívání; zdaleka nejvyšší počet injekčních uživatelů metamfetaminu je hlášen z ČR, kde navíc je na vzestupu užíváním metamfetaminu v prostředí zábavy.
 

Země s nejvyšší prevalencí užívání metamfetaminu

Imrich Šteliar (SR) a Viktor Mravčík (ČR), vedoucí národních monitorovacích středisek pro drogy a drogové závislosti, prezentovali data o užívání metamfetaminu v SR a ČR. Potvrdili v evropském kontextu nadprůměrný výskyt problémových a injekčních uživatelů metamfetaminu a vysoký podíl metamfetaminu na žádostech o léčbu uživatelů drog.
 

Další informace poskytují

  • doc. MUDr. PhDr. Kamil Kalina, CSc., tel. +420 606 718 113
  • PhDr. Josef Radimecký, Ph.D., MSc., tel. +420 724 240 778
  • MUDr. Viktor Mravčík, tel. +420 724 192 017
     

Další zdroje informací

 

Markéta Matlochová
tisková mluvčí MV pro CZ PRES

  

vytisknout  e-mailem