Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Měsíc ruské agrese, měsíc pomoci Ukrajině

Zdravotnická i materiální pomoc, asistenční centra po celé republice, urychlené vydávání víz, koordinace ubytování či informační servis. Už měsíc se Ukrajina brání vojenské agresi Ruska. Ministerstvo vnitra (MV) po celou dobu pomáhá jak na Ukrajině, tak těm, kteří utíkají do Česka. 

Měsíc ruské agrese na Ukrajině znamená také měsíc pomoci resortu vnitra. Hned první den války zřídilo MV pro prchající Ukrajince infolinku +420 974 801 802, e-mailovou adresu ukrajina@mvcr.cz a web v češtině a ukrajinštině www.mvcr.cz/ukrajina. Správa uprchlických zařízení začala sbírat nabídky hromadného ubytování. Další den vláda na návrh MV schválila Program pomoci občanům Ukrajiny prchajícím před válkou, kteří také okamžitě po příchodu na pracoviště odboru azylové a migrační politiky MV získali speciální vízum strpění na jeden rok.
Následovalo spuštění stránky www.nasiukrajinci.cz, kde jsou v několika jazykových verzích dostupné hlavní praktické informace pro Ukrajince i občany, kteří chtějí pomoci. „Pomoc národu, který se brání agresi, považujeme na svou povinnost. Nikdo netuší, jak dlouho válka potrvá. Víme ale na sto procent, že dokud neskončí, budeme pomáhat,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan. Pomáhá také policie, která vyslala 80 policistů na slovensko-ukrajinskou hranici, a hasiči, kteří mají na hranicích s Ukrajinou čtyři styčné důstojníky – dva na polské a dva na slovenské straně hranice.

Na rostoucí uprchlickou vlnu, která nemá po 2. světové válce v Evropě obdoby, zareagovalo MV zřízením Národního asistenčního centra pomoci a krajských asistenčních center pomoci, která během několika dní vznikla po celém Česku a koordinují veškeré hlavní procedury, které Ukrajinci musí po příchodu k nám podstoupit. Po celou dobu také platilo a platí, že všechny složky Ministerstva vnitra dělají pro pomoc Ukrajině maximum, včetně zajištění co největšího počtu ubytovacích kapacit.

Zásadní je i pomoc programů MEDEVAC a Pomoc na místě. MV spolu s partnery urychleně reaguje na aktuální potřeby zdravotnického materiálu, o který Ukrajina žádá. Na Ukrajině už tak je několik zásilek např. se zdravotnickým materiálem na ošetření popálenin po bombových útocích, obvazy, gázy, termodeky nebo s nouzovými balíčky pro šití ran.

Materiální pomoc zajistil také policejní a hasičský záchranný sbor. Policisté poskytnou Ukrajině výstroj nebo balistickou ochranu, hasiči výškovou techniku či osvětlovací věže.

Přímo v Česku MV výrazně rozšíří podporu adaptačních aktivit ukrajinských uprchlíků v regionech.  V prvé řadě půjde o kapacitní a finanční posílení center na podporu integrace cizinců,  následovat bude druhé kolo dotačních programů pro integraci cizinců pro obce a neziskový sektor.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem