Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči i policisté poskytnou další materiální pomoc Ukrajině. Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu

Vláda opět schválila několik návrhů Ministerstva vnitra souvisejících s ruskou agresí a zvládáním přílivu lidí prchajících před válkou. Jde o materiální pomoc policejního a hasičského sboru Ukrajině a žádost o prodloužení nouzového stavu. 

Posílení obranyschopnosti, bezpečnosti a zajištění humanitární pomoci. Vláda na návrh Ministerstva vnitra schválila materiální dary Ukrajině od policejního i hasičského záchranného sboru. V případě policie jde o části výstroje, balistickou ochranu, optický a drobný materiál, včetně palet a kontejnerů za více než 53 mil. Kč. Materiál je pro potřeby ozbrojených sil a bezpečnostních sborů Ukrajiny.

„Vláda už Ukrajině vojenský materiál darovala. Pomoci ale od počátku chtěly i bezpečnostní sbory. Tímto krokem Ukrajině vzkazujeme – i naši policisté a hasiči jsou s vámi a udělají vše, co je v jejich silách, abyste se dokázali bránit agresorovi a zajistili bezpečnost vašich lidí,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Na zvýšení obranyschopnosti Ukrajiny poskytne policie např. 1669 kusů balistické ochrany nebo části výstroje za téměř 17 mil. Kč.

Hasiči poskytnou svým ukrajinským kolegům automobilní techniku v pořizovací ceně 33 mil. Kč. Jde o plně provozuschopnou výškovou techniku (tři žebříky a tři plošiny), u které se předpokládalo její postupné nahrazení. I proto je zůstatková cena vyčíslena cca na 2,2 mil. Kč. Součástí hasičského daru jsou i další strojní zařízení (dvě elektrocentrály a dvě osvětlovací věže) v hodnotě 2,2 mil. Kč. Jde o dary, které hasičský záchranný sbor obdržel od veřejnosti za účelem pomoci Ukrajině.

Materiální dary obou sborů jsou možné díky výjimce z tzv. trvalé nepotřebnosti materiálu pro stát a veřejnému zájmu, činnost obou sborů nijak neovlivní. Přepravu na Ukrajinu zajistí Česká republika. V případě dalších darů od soukromých donátorů mohou hasiči tyto dary poskytnout Ukrajině bez dalšího schvalování, a to až do hodnoty 200 mil. Kč.

Nouzový stav

Za necelý měsíc od napadení Ukrajiny překročily 3 miliony jejích obyvatel vnější hranice schengenského prostoru a přibližně 300 tisíc z nich vstoupilo na území České republiky. Vláda proto na návrh Ministerstva vnitra požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dva měsíce, tedy do 31. května 2022. Přestože délku konfliktu není možné předjímat, je zřejmé, že počet obyvatel, kteří v Česku používají dočasnou ochranu, nezačne klesat minimálně příští tři měsíce.

„Prodloužení nouzového stavu je nezbytné. Potřebuje ho vláda i hejtmani, abychom mohli rychle řešit obrovskou vlnu příchodů a pomáhat těm, kteří přicházejí,“ dodal Vít Rakušan s tím, že nouzový stav je standardní nástroj krizového řízení v souladu s krizovou legislativou, který umožňuje efektivně řídit a zvládat současnou krizi.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem