Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Náměstek ministra vnitra Lukáš Hendrych jednal v Bruselu o migrační situaci

Stav schengenského prostoru a ochrana vnějších hranic EU, aktuální migrační situace či boj proti pohlavnímu zneužívání dětí, to byla hlavní témata dnešního jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci v Bruselu. Náměstek ministra vnitra Lukáš Hendrych se navíc setkal se švédským státním tajemníkem a ředitelkou agentury eu-LISA. 

Náměstek ministra vnitra Lukáš Hendrych zastupoval Českou republiku na Radě pro spravedlnost a vnitřní věci, která se konala dnes, 4. března 2024, v Bruselu. Ministři na jednání hovořili o aktuálním stavu schengenského prostoru a bezpečnostních důsledcích nelegální migrace, včetně převaděčských a pašeráckých aktivit. Tématem bylo i dlouho očekávané hodnocení nařízení o Evropské pohraniční a pobřežní stráži, které poslouží k další diskusi o budoucí podobě ochrany vnějších hranic a celkovém směřování migrační politiky. „Česko považuje schengen bez kontrol za zásadní benefit pro fungování Evropské unie. Jsme přesvědčeni, že pro jeho řádné fungování je nezbytná důsledná ochrana vnějších hranic. Stále aktivně diskutujeme o budoucí podobě migrační politiky,“ uvedl na jednání Lukáš Hendrych.

Dalším tématem jednání byl boj proti pohlavnímu zneužívání dětí. V této oblasti se podařilo dosáhnout shody s Evropským parlamentem a prodloužit účinnost prozatímního nařízení do 3. dubna 2026. Jednání o novém nařízení, které stanoví konkrétní pravidla pro předcházení pohlavnímu zneužívání dětí a boj proti němu, stále pokračují.

Náměstek ministra Lukáš Hendrych také hovořil se švédským státním tajemníkem Andersem Hallem o budoucnosti migrační a azylové politiky a dále s ředitelkou eu-LISA paní Agnès Diallo o propojení informačních systémů EU a připravovaném spuštění systému vstupu a výstupu do EU pro občany třetích zemí.

Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra

Odkazy do noveho okna

f_01.jpg

f_01.jpg 

Detailní náhled

f_02.jpg

f_02.jpg 

Detailní náhled

f_03.jpg

f_03.jpg 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem