Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Lepší ochrana hranic a bezpečnější cestování. V Praze probíhá významná mezinárodní konference

Pod záštitou Ministerstva vnitra probíhá v Praze od dnešního dne mezinárodní konference k zajištění bezpečného překračování a k ochraně hranic. Stěžejním tématem je digitalizace a zavádění nových technologií sloužících ke zkvalitnění kontrol a boji proti přeshraniční kriminalitě. 

 

Konference nevládní organizace The International Border Management and Technologies Association (IBMATA) se od 27. do 29. února 2024 mimo jiné zúčastní představitelé Evropské komise, evropské agentury pro řízení informačních systémů eu-LISA nebo vedení agentury Frontex. Za Ministerstvo vnitra dnes v hotelu Grandior vystoupila ředitelka odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra Pavla Novotná, která mimo jiné představila aktuální stav zavádění národních projektů EES a ETIAS sloužících k lepšímu zabezpečení hranic.

„Být součástí schengenu má pro Česko i naše občany obrovský význam. Zabezpečení jeho řádného fungování a účinná ochrana vnějších hranic je proto z našeho pohledu zásadní. Digitalizace hraje v tomto ohledu klíčovou roli. Zvýší nejen bezpečnost v podobě lepšího ověřování identity a výměny informací, ale zajistí i větší komfort pro občany překračující hranice,uvedla na konferenci Border Management & Technologies Summit ředitelka Novotná.

Zatímco připravovaný projekt EES přinese členským státům lepší přehled o pohybu příslušníků třetích zemí přes vnější hranici schengenu, včetně těch, kteří schengen opustí, projekt ETIAS zavádí povinnost cestovního povolení pro vstup do schengenu pro krátkodobé pobyty státních příslušníků třetích zemí bez vízové povinnosti. Cílem je zabránit přicestování osobám, které představují bezpečnostní, migrační nebo zdravotní riziko. Ke spuštění projektů by mohlo dojít v průběhu letošního a příštího roku.

Konference IBMATA v oblasti ochrany hranic se pořádají od roku 2022 a zaměřují se na největší výzvy a možnosti moderních technologií. Po konferenci v Praze budou letos následovat konference v Miami a filipínské Manile.

Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
27. 2. 2024

vytisknout  e-mailem