Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Evropské řešení migrace i policejní spolupráce. Vít Rakušan jednal s německou ministryní vnitra

Přeshraniční policejní spolupráce, boj proti převaděčství, ale především důsledné evropské řešení migrace. To byla hlavní témata dnešního jednání ministra vnitra Víta Rakušana se spolkovou ministryní vnitra Nancy Faeser. 

 

Obě delegace se věnovaly také budoucnosti migrační a azylové politiky EU. Vít Rakušan zdůraznil, že migrační pakt je posun správným směrem, ale jeho výsledná podoba je málo ambiciózní. Evropa proto musí připravovat další konkrétní opatření a řešit problémy migrace už mimo území Unie. Teprve taková řešení přispějí k tomu, že se EU bude moci vrátit k řádnému fungování schengenu. „Chceme, aby Evropa vzala migrační pakt jako odrazový můstek pro zásadní reformy. Musíme pakt doplnit o důsledné nástroje ochrany vnějších hranic i o řešení migrace ještě mimo území EU. Evropa musí být v řešení migrace ambiciózní a my jsme na to připraveni,“ uvedl mimo jiné ministr vnitra Vít Rakušan.

Vít Rakušan i Nancy Faeser vyzdvihli také policejní spolupráci mezi oběma zeměmi, která je na výborné úrovni i díky moderní smlouvě. Ta umožnuje jak regionální spolupráci, tak každodenní součinnost policistů ve Společném centru policejní a celní spolupráce Petrovice – Schwandorf nebo bezproblémový výkon společných policejních hlídek. Oba politici se shodli, že díky intenzivní spolupráci českých a německých policistů se daří snižovat počty nelegálních migrantů, kteří procházejí přes společné hranice, ale také řešit přeshraniční kriminalitu. Z hlediska bezpečnosti považuje ministr Rakušan za důležité rovněž fungování česko-německých pracovních skupin, které pravidelně hodnotí bezpečnostní situaci v příhraničních oblastech a plánují společné policejní aktivity.

Důležitým tématem bylo také zintenzivnění přeshraniční spolupráce hasičských sborů v oblasti požární ochrany a při katastrofách. Význam této spolupráce roste i v důsledku měnícího se klimatu a zvyšujícího se rizika velkých lesních požárů. Česká republika má smlouvu o spolupráci sborů s Německem, s jednotlivými spolkovými zeměmi i na úrovni obcí a obě strany se budou dále bavit o tom, jak tuto spolupráci ještě více posílit a zefektivnit.

Ještě před schůzkou s ministrem vnitra německá delegace včetně zástupců německého hasičského sboru jednala s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru genpor. Vladimírem Vlčkem.  Tématem odborné schůzky bylo pokračování spolupráce sborů obou zemí, která probíhá pravidelně a reálně v terénu.

Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
14. 2. 2024

vytisknout  e-mailem