Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Poskytování informací o kandidátech

V otázce poskytování informací o kandidátech nebo kopií kandidátních listin před vydáním rozhodnutí o registraci kandidátní listiny je třeba odkázat na stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů č. 6/2006 - Nahlížení do kandidátních listin a poskytování informací o kandidátech voleb do obecních zastupitelstev, které je zveřejněno na jeho internetových stránkách https://www.uoou.cz/ v sekci "Názory úřadu".

Volební orgán, který registruje kandidátní listiny/přihlášky k registraci (dále jen „registrační úřad“), může poskytovat informaci o tom, které osoby ve volbách kandidují, i bez jejich předchozího souhlasu od okamžiku rozhodnutí o registraci či odmítnutí kandidátní listiny/přihlášky k registraci nebo od okamžiku rozhodnutí o škrtnutí kandidáta na kandidátní listině.

Možnost poskytnutí takových informací se opírá zejména o to, že registrační úřad akceptoval tímto rozhodnutím vůli kandidáta kandidovat a o povinnost registračního úřadu vyvěsit současně rozhodnutí o této skutečnosti na své úřední desce. Rozsah osobních údajů o kandidátech by měl odpovídat údajům, které budou následně uvedeny na hlasovacím lístku.

V této souvislosti možno odkázat na internetové stránky Českého statistického úřadu http://www.volby.cz/, který zakládá registr kandidátů a zveřejňuje ho po registraci kandidátních listin.

Pro dobu před rozhodnutím o registraci či odmítnutí kandidátní listiny/přihlášky k registraci nebo před rozhodnutím o škrtnutí kandidáta na kandidátní listině platí, že osobní údaje o kandidátech mohou poskytovat pouze politické strany, politická hnutí a sami kandidáti. Registrační úřad by informaci o kandidátech mohl poskytnout pouze s jejich souhlasem v souladu s ustanovením § 5 odst. 2 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

  

vytisknout  e-mailem