Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Výčet preventivních aktivit

Mezinárodní workshop k činnosti antikonfliktních týmů

AKTAKT

„Low profile policing – využívání antikonfliktních týmů“. To je oficiální název mezinárodního workshopu, který se ve dnech 12. až 14. dubna uskutečnil v Praze pod záštitou ministra vnitra Martina Peciny. 
  
Cílem setkání, které pořádalo ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR ve spolupráci s odborem bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ČR a Úřadem služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR, byla výměna informací a zkušeností z praktického využívání modelu „low profile policing“ v podmínkách evropských států.
 
Kromě policejních odborníků z celé České republiky přijeli problematiku využívání antikonfliktních týmů řešit také představitelé bezpečnostních sborů sedmi evropských států (Francie, Maďarsko, Německo, Polsko Rakousko, Slovensko a Španělsko). Setkání se zúčastnil také 1. náměstek ministra vnitra plk. Jiří Komorous, policejní prezident gen.mjr. Oldřich Martinů a náměstek policejního prezidenta pro vnější službu plk. Ivan Bílek. Pozvání přijal také veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

WorkshopWorkshop

Model „low profile policing“ je v evropských podmínkách v různých modifikacích více či méně využíván řadou bezpečnostních sborů. Využívání specifického institutu antikonfliktních týmů je však spíše ojedinělé. V České republice je využívání týmů zaváděno od roku 2006, kdy byly převzaty zkušenosti německých kolegů, a dnes již tvoří nedílnou součást policejních opatření zaměřených na zvládání akcí za účasti většího počtu osob. Aplikaci tohoto konceptu do českých podmínek ocenil ve svém úvodním slovu plk. Jiří Komorous, který řekl: „Ministerstvo vnitra velmi pozitivně hodnotí kvalitní práci antikonfliktních týmů. Jejich využívání je mimo jiné velmi účinné v preventivním postupu proti projevům extremismu. 
 
Za vynikající označil působení antikonfliktních týmů také veřejný ochránce práv Otakar Motejl, který doplnil, že využívání této praxe významně snižuje riziko stížností na postup policie ze strany veřejnosti.
 

WorkshopWorkshop

Účastníci měli v průběhu workshopu možnost seznámit se s českým, ale i německým, modelem antikonfliktních týmů a podělit se zároveň o své zkušenosti s využíváním „low profile policing“ v praxi. Na příkladech konkrétních bezpečnostních opatření byla názorně prezentována podstata a vývoj situací, kdy se policisté zařazení v antikonfliktních týmech snaží předcházet protiprávnímu jednání prostřednictvím komunikace. Popisovány byly ale i situace, za kterých již není možné metodu vstřícnosti a podané ruky využít. V rámci workshopu měli účastníci možnost seznámit se s prostředím české fotbalové scény. Navštívili totiž pondělní fotbalové utkání pražských „S“ a měli možnost v reálném prostředí sledovat chování českých fanoušků a související bezpečnostní opatření. V českých podmínkách je problematika sportovních (zejména fotbalových) utkání a souvisejícího diváckého násilí, vedle pochodů, demonstrací, shromáždění, technopárty a dalších akcí koncentrujících vyšší počet osob, jednou z oblastí, kam se pozornost antikonfliktních týmů pravidelně zaměřuje.
 
Setkání jednoznačně naplnilo své cíle. Vzájemná výměna informací a zkušeností proběhla na velmi vysoké úrovni, kterou zejména zahraniční účastníci velmi ocenili. Zároveň se podařilo navázat řadu důležitých kontaktů pro další mezinárodní spolupráci v mezi policejními sbory v oblasti aplikace „low profile policing“.
 
 

kpt. Veronika Benediktová
tisková mluvčí Policejního prezidia ČR

 
 

 
Odbor bezpečnostní politiky a Policejní prezidum ČR, 16.4.2010

vytisknout  e-mailem