Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (dále jen RVPPK) se konalo ve čtvrtek 29. října 2009 v budově Ministerstva vnitra na Letné. Řídil ho Mgr. Radek Jiránek z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra (dále jen OPK).
Body jednání byly následující:
- Analýza pilotního sběru dat v rámci Národního registru dětských úrazů FN Brno
- Zpráva Vojenské policie k zabezpečení úkolů prevence kriminality za rok 2009
- Výroční zpráva ve věcech drog v České republice v roce 2009
- Vyhlášení dotačních programů pro nestátní neziskové organizace pro rok 2011
S činností Národního registru dětských úrazů seznámili přítomné doc. MUDr. Veronika Benešová, Csc. a doc. MUDr. Ladislav Plánka, Ph.D. Data v registru, získávaná od všech dětských traunacenter deklarovaných vyhláškou MZ, umožňují pravidelné srovnávací analýzy, jakékoliv vyžádané analýzy a on-line aplikace ke třídění a vyhledávání výsledků. Poznatky z Úrazového registru ČR ukazují například, že nejčastěji se děti zraní doma a v okolí domova, a to zejména ve věku 0-5 let. Nejzávažnějším druhem úrazu dětí 0-19 let jsou dlouhodobě dopravní nehody, úmyslné sebepoškození, dále utonutí a jiné způsoby udušení. Druhou nejčastější vnější příčinou smrti dětí mezi 15-19 rokem hned po dopravních nehodách je úmyslné sebepoškození (sebevražda). Úmrtnost dětí na úrazy, jejich četnost i závažnost se v ČR v posledních letech snižuje, což svědčí nejen o dobrém systému zdravotní péče a soustředění závažných úrazů do dětských traumacenter s vysokou odbornou úrovní, ale také o efektivitě zavádění systémových opatření, preventivních aktivit a kampaní zaměřených zejména na oblast dopravních úrazů.
Podstatné informace ze Zprávy Vojenské policie k zabezpečení úkolů prevence kriminality za rok 2009 přednesl zástupce Ministerstva obrany mjr. ing. Zdeněk Matyásek. Vojenská policie (VP) se zaměřuje na příčiny a podmínky trestné činnosti páchané vojáky, na její včasné odhalení a přijímání efektivních opatření k jejich důsledné eliminaci. Nejzávažnějšími delikty páchanými vojáky byla v roce 2009 drogová kriminalita, projevy extremismu a násilná trestná činnost v civilním prostředí. V souvislosti s působením lektorského týmu VP vyškoleného zejména v uvedené problematice a k prevenci korupčního jednání se předpokládá v následujících letech pokles trestné činnosti tohoto druhu.
O situaci ve věcech drog v České republice informoval zástupce Národního monitorovacího střediska Mgr. Vlastimil Nečas. Výroční zpráva za rok 2009 je tradičně členěna do kapitol podle pěti klíčových indikátorů, kterými jsou: drogy v obecné populaci, problémoví uživatelé drog, žádosti o léčbu, drogová úmrtí a drogové trestné činny. Celá zpráva je ke stažení na webu www.drogy-info.cz.
V diskusi upozornila MUDr. Truellová z Ministerstva zdravotnictví na nutnost zaměřit se na problematiku vlivu drog na děti závislých matek, alarmující situace v této oblasti by měla vyvolat širokou informační kampaň.
PhDr. Olga Šifferová z odboru prevence kriminality MV podala přehled žádostí o poskytnutí státní dotace, které byly v rámci výzvy pro rok 2011 v programech „Prevence v oblasti obchodování s lidmi a pomoc obětem obchodování s lidmi“ a „Prevence domácího násilí s důrazem na práci s násilnými osobami“ podány nestátními neziskovými organizacemi. Pro rok 2011 byla částka alokovaná na tyto specifické programy snížena na 3 mil. Kč. Komise pro výběr projektů zasedne v únoru 2011 a přidělené finanční prostředky budou uvolněny do konce března 2011.
Příští zasedání RVPPK se uskuteční ve čtvrtek 24. února 2011.
Informuje: Mgr. Květa Dočkalová, odbor prevence kriminality, 3. 12. 2010