Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Koronavirus - informace MV

Informace MV pro občany, k jednání zastupitelstev obcí, opatření při volbách a pro cizince na území ČR. 

English English version
 

 1. Aktuality a důležitá upozornění
 2. Vstup na území ČR
 3. Obecné informace
 4. Informace pro cizince
 5. Informace pro obce
 6. Informace psychologického pracoviště
 7. Informace pro školy a školská zařízení

1. Aktuality a důležitá upozornění

 • Vláda ČR dne 26. 11. 2021 s ohledem na možná rizika spojená s novou variantou koronaviru rozhodla o krizovém opatření, kterým se občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území České republiky důrazně nedoporučuje cestovat na území Jihoafrické republiky, Namibie, Lesothy, Svazijska, Zimbabwe, Botswany, Zambie a Mosambiku. Opatřením se dále od 27. 11. 2021 zakazuje vstup všem občanům třetích zemí, kteří pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území výše uvedených zemí. Výjimku mají jen držitelé oprávnění k pobytu nad 90 dnů na území České republiky vydaného Českou republikou. Podmínky pro jejich vstup jsou uvedeny v přiloženém letáku:

  Poučení pro osoby přijíždějící do ČR_nové varianty_CZ.jpg
                                                                         ke stažení (pdf, 150 kB)

   

 • Od 29. listopadu 2021 budou účinná nová pravidla pro návštěvy v přijímacích a pobytových azylových střediscích Ministerstva vnitra. Návštěvu může vykonat osoba za podmínky, že bude po celou dobu návštěvy používat ochranný prostředek dýchacích cest (respirátor či jiná adekvátní ochrana), prokáže se certifikátem o očkování nebo potvrzením o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech, nebo absolvovala nejdéle před 72 hodinami vyšetření na přítomnost viru SARS CoV-2 s negativním výsledkem. Více informací naleznete v příslušném mimořádném opatření Ministerstva zdravotnictví ČR (pdf, 196 kB)

 • S platností od 22. listopadu 2021 se bude možné při využití služeb (např. ubytování v hotelu či návštěva restaurace) a při volnočasových aktivitách prokazovat pouze očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech. Nebude tedy již možné prokázání testem.

  Tato změna se nedotkne pravidel pro vstup do České republiky, podle kterých bude i nadále možné alternativně k očkování nebo prodělanému covid-19 vstoupit do země při prokázání negativního výsledku PCR testu, resp. v některých případech antigenního testu. Tento negativní výsledek ale nebude možné dále použít např. pro ubytování v hotelu nebo návštěvu restaurací, služeb, vnitřních sportovišť a hromadných akcí. Více informací naleznete v tiskové zprávě Ministerstva zdravotnictva a v příslušném mimořádném opatření (pdf, 438 kB)

 • Od 27. října 2021 vstoupilo v účinnost aktualizované ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví: https://www.mzcr.cz/ochranne-opatreni-stanoveni-podminek-pro-vstup-na-uzemi-cr-s-ucinnosti-od-27-10-2021/, které upravuje vstup osob do České republiky. Došlo například k uvolnění podmínek pro vstup dětí ve věkové skupině 0–12 let, pro které již nejsou stanovena žádná epidemiologická pravidla.  Nově je po příjezdech ze zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem zrušena povinnost samoizolace v období po vstupu do ČR do doby obdržení výsledku testu  (pokud není aplikována výjimka z povinnosti testování). Po tuto dobu ale mají příslušné osoby povinnost používat respirátor FFP2 nebo jeho ekvivalent.

 • Další aktuality a důležitá upozornění (COVID19)
   

Stanovisko Ministerstva vnitra k možnosti distanční účasti členů zastupitelstva kraje na ustavujícím zasedání

Výplata jednorázového příspěvku důchodci 5.000 Kč v roce 2020

Seznam odběrových míst

  

2. Vstup na území České republiky

Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření jsou upravena ochranným opatřením ministerstva zdravotnictví ze dne 26. října 2021Seznam zemí s nízkým, středním, vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy naleznete zdeInformace k podmínkám vstupu do jednotlivých států mají k dispozici zastupitelské úřady v daných zemích a Ministerstvo zahraničních věcí. Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví. Informace o uznávání certifikátů z jiných zemí naleznete zde: https://koronavirus.mzcr.cz/certifikaty/
  
Dochází k postupnému obnovování činnosti zastupitelských úřadů ČR v zahraničí. Na základě vývoje epidemiologické situace budou postupně uvolňovány možnosti vstupu cizinců ze třetích zemí na území České republiky. Podrobnější informace týkající se pobytu cizinců ze třetích zemí naleznete na stránce Informace k řešení pobytových záležitostí cizinců na území ČR.

  

Pravidla vstupu a návratu do ČR (účinnost od 27. října 2021)
- občané ČR a cizinci s pobytovým oprávněním vydaným Českou republikou
- občané EU+ a cizinci s povolením k dlouhodobému nebo trvalému pobytu v zemích EU+

Pravidla vstupu a navratu do CR_CREU_27-10-2021_CZ.jpg
ke stažení (pdf, 134 kB)

  
Pravidla vstupu a návratu do ČR (účinnost od 27. října 2021)
- občané třetích zemí, kteří nemají vydané pobytové oprávnění Českou republikou nebo nemají povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu v jiné zemi EU+
- občané třetích zemí, kteří mají vydané krátkodobé vízum Českou republikou před 11. květnem 2020 a kteří mají vydané krátkodobé nebo dlouhodobé vízum v jiné zemi EU+

Pravidla vstupu a navratu do CR_ostatni_od 27-10-2021_CZ.jpg
ke stažení (pdf, 135 kB)

  

TELEFONICKÁ A E-MAILOVÁ LINKA
Informační linky zodpovídají pouze dotazy v souvislosti s podmínkami vstupu na území ČR. Informace jsou poskytovány v češtině i v angličtině. Žádosti o individuální výjimky pro vstup na území nebudou zodpovídány, MV individuální výjimky ke vstupu neuděluje.

Telefonní linka: +420 974 801 801, provozní doba Po - Čt: 8:00 - 16:00 a Pá: 8:00 - 12:00
Emailová linka: cestovani.covid19@mvcr.cz
COVID19_infolinka-cas_ve_fronte_-_20210423.jpg
ke stažení (pdf, 393 kB)

  

3. Obecné informace

  

4. Informace pro cizince

  

5. Informace pro obce

  

6. Doporučení psychologického pracoviště Ministerstva vnitra

  

7. Informace pro školy a školská zařízení

  

vytisknout  e-mailem