Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda schválila Program pomoci občanům Ukrajiny prchajícím před válkou

Česko pokračuje v pomoci Ukrajině. Vláda schválila Program pomoci Ukrajincům, kteří kvůli válce uprchnou do České republiky. Půjde o zajištění základních potřeb, jako je ubytování, stravování nebo základní sociální a materiální pomoc až pro 5000 Ukrajinců v nouzi. 

Ministerstvo vnitra (MV) na základě úkolu od vlády připravilo Program pomoci občanům Ukrajiny prchajícím před válkou. Jde o oranžový, druhý ze čtyř stupňů Plánu připravenosti na migrační vlnu, který MV aktivuje v případě, kdy nebudou stačit standardní kapacity Správy uprchlických zařízení MV. „V tuto chvíli nečelíme větší vlně příchodů, ale musíme být připraveni pomoci, pokud to bude potřeba. Jestliže k nám větší množství občanů Ukrajiny přijde, budeme schopni jim poskytnout základní pomoc jako ubytování, stravu nebo sociální a materiální asistenci,“ vysvětlil ministr vnitra Vít Rakušan. Šlo by o prvotní pomoc v nouzi a Ukrajinci by získali taková víza, která by jim umožnila okamžitě nastoupit do práce a opatřit si vlastní prostředky.

Platnost dnes schváleného programu zatím bude čtyři měsíce, náklady v případě spuštění odhadujeme na 1,5 mld. Kč. MV kromě toho prochází možné objekty v majetku státu, které by mohly sloužit jako záloha pro ubytování případných uprchlíků v budoucností. Program se netýká těch, kteří na našem území na základě některého z pobytových oprávnění pobývají. Pro ty MV už včera spustilo infoweb, infolinku a umožnilo jim v Česku zůstat i po konci platnosti pobytu (kontakty viz níže).

Vláda kromě toho vyčlenila 300 mil. Kč na humanitární pomoc Ukrajině. Polovina půjde z rozpočtu MV, druhá polovina z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví. MV nabídne pomoc v rámci programů MEDEVAC a Pomoc na místě, včetně možného zajištění lékařské péče na našem území pro těžce zraněné Ukrajince. Dnešním dnem také ČR pozastavuje vydávání víz a povolení k dlouhodobým a trvalým pobytům občanům Ruska s výjimkou humanitárních případů.

Důležité weby, infolinky, odkazy:

  • Důležité informace pro občany Ukrajiny v češtině i ukrajinštině najdete zde na webu MV.
  • Zřídili jsme infolinku +420 974 801 802, kde se dozvíte praktické pobytové informace. V této souvislosti je k dispozici i e-mailová adresa ukrajina@mvcr.cz.
  • Konkrétní nabídky, ideálně na ubytování hromadného typu se stravováním můžete posílat na e-mail Správy uprchlických zařízení MV ubytovaniukrajina@suz.cz.
  • Nevěřte dezinformacím, sledujte twitter Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem