Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Rok 2021 na vnitru: covid, organizace voleb i elektronizace státní správy

Rok 2021 nebyl na Ministerstvu vnitra jen ve znamení koordinace krizových opatření Ústředním krizovým štábem, ale také o organizaci voleb do Poslanecké sněmovny, růstu počtu uživatelů eGovernmentu nebo o pomoci programem MEDEVAC. 

Ministerstvo vnitra se svými podřízenými organizacemi patřilo i v roce 2021 mezi zásadní instituce státu v boji proti pandemii covid-19. V rámci Ministerstva vnitra se scházel Ústřední krizový štáb, který koordinoval pracovní skupiny mezi státem, kraji a obcemi. Řešil např. plán očkování obyvatel, přesuny pacientů z přeplněných nemocnic do méně vytížených či antigenní testování ve školách a na státních úřadech.
Ministerstvo vnitra také vyjednalo mimořádné odměny pro řadové příslušníky bezpečnostních sborů za boj proti pandemii. Na odměnu pro strážníky městských a obecních policií za mimořádnou službu během pandemie zřídilo Ministerstvo vnitra dotační program.

Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra zřídilo 18 testovacích center a 16 očkovacích středisek ve všech krajích. V těchto zařízeních proočkovalo více než 48 tisíc příslušníků bezpečnostních sborů a zaměstnanců resortu. Policisté nad rámec běžné služby dohlíželi na dodržování protiepidemických opatření. Příslušníci Hasičského záchranného sboru zabezpečovali výstavbu, provoz a personál odběrových center, organizovali mobilní odběrové týmy, dezinfekci prostor a aktivně se zapojili do pomoci sociálním a zdravotním zařízením. Hasičský záchranný sbor také zajišťoval převoz ochranných pomůcek, které Česká republika darovala při boji proti covidu ostatním zemím – Peru, Moldavsku, Ukrajině, Lotyšsku či Indii. Kromě boje s pandemií se letos oba bezpečnostní sbory zásadně podílely na pomoci po tornádu na jižní Moravě.

Volby do Poslanecké sněmovny
Ministerstvo vnitra zajistilo po organizační stránce podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Vhledem k pandemické situaci resort opět připravil speciální zákon, který umožnil volit i občanům v karanténě či izolaci. Svůj hlas mohli odevzdat na drive-in stanovištích, případně si objednat příchod speciální komise. Volit mohli i lidé v uzavřených pobytových zařízeních. V reakci na nález Ústavního soudu platila v letošních volbách nová pravidla pro přepočet hlasů na mandáty a také se snížila hranice nutná pro vstup do Sněmovny pro koalice. Aby byli občané a volební komisaři co nevíce informovaní, připravilo vnitro edukační videa a nové webové stránky.

eGovernment
Elektronizace státní správy byla ve znamení výrazného nárůstu počtu uživatelů i nových služeb. Alespoň jeden prostředek pro elektronickou identifikaci, např. bankovní identitu, má už 4,9 mil. osob. Zásadně také rostl počet datových schránek, které si lidé zakládali dobrovolně. Zatímco v roce 2019 přibylo 38 tisíc a v roce 2020 67 tisíc datovek fyzické osoby, letos šlo o 142 tisíc. Dobrovolně, tzv. na žádost, si navíc letos zřídilo datovou schránku podnikající fyzické osoby i 47 tisíc podnikatelů. Datovou schránku je možné zřídit online zde. Letos také přibyly nové služby Portálu občana, který má od spuštění 315 tisíc registrovaných uživatelů. Šlo např. o elektronickou žádost o vydání řidičského průkazu nebo zpřístupnění prakticky celého obsahu vedeného v registru vozidel.

MEDEVAC
Pokračoval vládní zdravotně-humanitární program MEDEVAC, který koordinuje Ministerstvo vnitra, i program Ministerstva vnitra Pomoc na místě. Díky MEDEVACu operovali čeští lékaři 487 těžce nemocných pacientů, především žen a dětí, v oblastech, kde není dostupná specializovaná lékařská péče. Kromě operací vážně nemocných pacientů se MEDEVAC podílel např. na evakuaci a další pomoci pro 29 osob z Běloruska do Česka. Šlo o 16 zdravotníků a jejich 13 rodinných příslušníků, kteří byli v zemi perzekuovaní režimem Alexandra Lukašenka. Více zde.

Nákupem 557 speciálů Škoda Scala pokračovala velká obměna policejního vozového parku. Za poslední dva roky tak Ministerstvo vnitra obnovilo přes 60 % osobních aut v barevném policejním provedení. Ministerstvo vnitra rovněž pomáhalo občanům s podáním žádosti o odškodnění za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem