Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

MEDEVAC v roce 2021: stovky operací i evakuace perzekvovaných zdravotníků z Běloruska

Téměř 500 operovaných, především žen a dětí, nebo 29 evakuovaných zdravotníků s rodinami z Běloruska. Zdravotně-humanitární program MEDEVAC i letos poskytoval lékařskou péči zranitelným skupinám obyvatel hlavně tam, kde není dostupná specializovaná odborná péče. 

16 úspěšně operovaných dětí s vrozenými vadami končetin v Jordánsku, 60 operací šedého zákalu během pěti operačních dnů v Libanonu nebo 120 operovaných pacientů mj. s gynekologickými problémy v Senegalu. Vládní zdravotně-humanitární program MEDEVAC, který koordinuje Ministerstvo vnitra, letos znovu poskytoval lékařskou péči zranitelným skupinám obyvatelstva v regionech zasažených migrací nebo v místech, kde není dostupná specializovaná odborná péče. Celkem šlo o 487 operovaných pacientů a 376 zdravotně proškolených osob.

„MEDEVAC je program plný skvělých lidí, bez kterých by mnoho dětí a žen v různých částech světa nemělo odbornou lékařskou péči. Jejich práci dlouhodobě sleduji, obdivuji a jako ministr vnitra ji budu podporovat,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Priority programu včetně programu Pomoc na místě na další rok bude vláda schvalovat na začátku roku 2022.

Kromě operací vážně nemocných pacientů se MEDEVAC podílel např. na evakuaci a další pomoci pro 29 osob z Běloruska do Česka. Šlo o 16 zdravotníků a jejich 13 rodinných příslušníků, kteří byli v zemi perzekvovaní režimem Alexandra Lukašenka.

Ministerstvo vnitra prostřednictvím programu MEDEVAC v roce 2021 působilo především v oblasti evropského sousedství, kde program poskytoval pomoc 9 zemích. Přímo působil na Ukrajině, v Gruzii, Iráku, Libanonu, Jordánsku, Senegalu a Ghaně, své aktivity realizoval také v Peru. Program MEDEVAC pomáhá lékařskými misemi, školeními či stážemi zahraničního zdravotnického personálu, evakuacemi nebo materiálními dary. Celková pomoc programu se letos dotkla celkem 892 osob.

Pomoc od roku 1993
Česká republika díky programu MEDEVAC pomáhá potřebným už od roku 1993. Za tu dobu MEDEVAC mj. operoval 3774 pacientů z 25 zemí a do míst s problémovou lékařskou péčí vyslal 106 lékařských týmů. Jak vypadala pomoc v minulých letech, si můžete přečíst zde. Informace najdete také na webové stránce programu www.medevacczech.com nebo na jeho Facebooku.

Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům, hlavně ženám, dětem a starším osobám, které se nacházejí ve vážném zdravotním stavu nebo jim jejich zdravotní stav neumožňuje vést důstojný život.

 

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem